ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

ویروس اچ پی وی (HPV)? در زنان و مردان

 • Home
 • -
 • عمومی
 • -
 • ویروس اچ پی وی (HPV)? در زنان و مردان
ویروس اچ پی وی (HPV)? در زنان و مردان

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)در مردان و زنان چگونه است؟

ویروس اچ پی وی (HPV)  یک گروه بسیار رایج از ویروس ها است. آنها در اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی از انواع آن می توانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند. این ویروس بیش از 100 نوع مختلف دارد.معمولا علامتی ایجاد نمی کند ، و اکثر افرادی که آن را دارند متوجه نمی شوند و مشکلی ندارند.اما گاهی اوقات این ویروس می تواند باعث رشد یا توده های بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد (زگیل تناسلی) شود.

 ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

HPV در زنان چگونه است؟

80 درصد از بزرگسالان واکسینه نشده و در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. که در بیشتر موارد هیچ علامتی برای آن وجود ندارد. گاهی اوقات HPV می تواند به زگیل تبدیل شود، اگرچه مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد از HPV به زگیل مبتلا نمی شوند. برای زنان  ، گاهی اوقات یک آزمایش پاپ  اسمیر غ دهانه رحم ممکن است اولین تظاهر HPV باشد.که این ویروس  را می توان با تست پاپ اسمیر آزمایش کرد.

اگر این تست HPV مثبت باشد، به این معنی است که فرد دارای یکی از انواع پرخطر HPV است. اگر این تست HPV منفی باشد، به این معنی است که انواع پرخطر HPV در نتایج آزمایش قابل تشخیص نبودند. آزمایش HPV که همراه با پاپ اسمیر دهانه رحم انجام می شود، فقط HPV 16-18و چندین نوع HPV پرخطر دیگر را آزمایش می کند. تست های HPV فقط برای انواع پرخطر HPV انجام می شود و همه انواع HPV را شامل نمی شود.

مردان و زنان  چگونه به HPV مبتلا می شوند؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. این ویروس بیشتر در طول رابطه جنسی مقعدی یا واژینال گسترش می یابد. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. HPV می تواند حتی زمانی که فرد مبتلا به عفونت ،هیچ علامت یا علامتی نداشته باشد گسترش یابد.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید، می توانید به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا شوید. علائم آن ممکن است سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که عفونت دارد ظاهر شود. این باعث می شود که تشخیص این موضوع که برای اولین بار چه زمانی آن را دریافت کرده اید دشوار به نظر برسد.

علائم HPV در مردان  چیست؟

اکثر مردان مبتلا به HPV هرگز علائمی ندارند. عفونت معمولا خود به خود از بین می رود. اما اگر HPV از بین نرود، می تواند باعث زگیل تناسلی یا انواع خاصی از سرطان شود.در صورت مشاهده هر چیز جدید یا غیرعادی در آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، دهان یا گلو حتما با پزشک خود مشورت کنید. که این موارد  شامل:

 • زگیل
 • رشد غیر معمول توده
 • زخم ها

آیا HPV برای مردان و زنان  مشکلات  سلامتی ایجاد خواهد کرد؟

اکثر عفونت های HPV خود به خود از بین می روند و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. با این حال، اگر HPV از بین نرود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی شود. همچنین می تواند باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان شود. تا الان این موضوع ثابت نشده است  که چرا HPV باعث مشکلات سلامتی در برخی افراد می شود و در برخی دیگر نه…

ویروس اچ پی وی در زنان و مردان HPV
تست تشخیص ویروس اچ پی وی

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. زگیل ها ممکن است از بین بروند، ثابت بمانند، یا اندازه یا تعدادشان افزایش یابد. یک پزشک معمولاً می تواند زگیل تناسلی را با مشاهده آنها تشخیص دهد. زگیل تناسلی حتی پس از درمان ممکن است عود کند.دقت داشته باشید  انواعی از HPV که باعث زگیل می شوند ، همیشه باعث سرطان نمی شوند.

HPV می تواند باعث چه سرطان هایی در مردان و زنان شود؟

 HPV به خودی خود سرطان نیست، اما می تواند تغییراتی در بدن ایجاد کند که منجر به سرطان شود. عفونت های HPV معمولاً خود به خود از بین می روند هنگامی که به صورت خود به خود از بین نمی روند، می توانند باعث رشد انواع خاصی از سرطان شوند. که این شامل:

 • سرطان دهانه رحم در زنان
 • سرطان آلت تناسلی مردان
 • سرطان مقعد در زنان و مردان
 • سرطان اوروفارنکس، سرطان در پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها در زنان و مردان

زمینه سازی برای این سرطان ها یکی از خطرات ویروس اچ پی وی است .همه این سرطان ها از عفونت های HPV به وجود می آیند. سرطان بسیار کند رشد می کند. تشخیص آن ممکن است تا سال ها یا حتی دهه ها پس از ابتلای فرد به HPV طول بکشد. در حال حاضر، هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی پس از ابتلا به ویزوس اچ پی وی به سرطان مبتلا می شود، وجود ندارد.

سرطان های ناشی از HPV در مردان چقدر شایع است؟

سرطان ناشی از HPV در مردان شایع نیست.برخی مردان بیشتر در معرض سرطان  ناشی از ویروس HPV قرار می گیرند که شامل:

 • مردانی با سیستم ایمنی ضعیف (از جمله کسانی که با HIV زندگی می کنند.)
 • مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند بیشتر در معرض ابتلا به HPV مقعدی هستند.و ممکن است به سرطان مقعد مبتلا شوند.

بیشتر بخوانید : واکسن بیماری اچ پی وی (HPV)

آیا آزمایش HPV در مردان و زنان وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر هیچ آزمایش تایید شده ای برای, ویروس اچ پی وی در مردان وجود ندارد.

آزمایش روتین (که “غربالگری” نیز نامیده می شود)  برای HPV در مردان توصیه نمی شود. اما برای برخی مردانی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطان مقعد باشند، تست پاپ مقعدی را ارائه می دهند.که این موضوع  شامل مردان مبتلا به HIV یا مردانی است که رابطه جنسی مقعدی دارند.

تست HPVدر زنان معمولا به همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود، به این دلیل که ویروس HPVعلاوه بر ایجاد زگیل هایی در نواحی تناسلی، دست ها و پاها و … در خانم ها موجب سرطان دهانه رحم نیز می شود. برای همین به خانم ها توصیه می شود تا حتما تست  پاپ اسمیر انجام دهند.این تست برای تشخیص سرطان دهانه رحم در خانم ها انجام می شود،که سلول ها را از دهانه رحم جمع آوری می کنند.

چگونه می توانیم شانس ابتلا به HPV را  در مردان و زنان کاهش دهیم؟

دو مرحله وجود دارد که می توانید برای کاهش شانس ابتلا به ویروس اچ پی وی (HPV)و بیماری های ناشی از HPV انجام دهید:

 • واکسن بزنید واکسن HPV ایمن و موثر است. می تواند از مردان و زنان  در برابر زگیل و برخی سرطان های ناشی از HPV محافظت کند. در حالت ایده آل، شما باید قبل از داشتن رابطه جنسی واکسینه شوید.
 • هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم ،درست استفاده کنید. این موضوع می تواند شانس ابتلا به همه بیماری های مقاربتی از جمله HPV را کاهش دهد. با این حال، HPV می تواند مناطقی را که کاندوم پوشش نمی دهد، آلوده کند. بنابراین، کاندوم ممکن است محافظت کامل در برابر ابتلا به HPV را نداشته باشد.

داشتن HPV چه معنایی برای سلامتی مردان و شریک جنسیشان دارد؟

اگر در مورد هر چیز جدیدی در رابطه با این ویروس  از خود یا شریک زندگی تان سؤالی دارید ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آلت تناسلی،کیسه بیضه،مقعد،دهان، یاگلو و هر چیز جدید یا غیرعادی می تواندشامل  زگیل، رشد غیر معمول زگیل ، توده یا زخم باشد.حتی اگر سالم هستید، ممکن است شما و شریک جنسیتان بخواهید برای سایر بیماری های مقاربتی آزمایش دهید.اگر شما یا همسرتان زگیل تناسلی دارید، رابطه جنسی را تا زمانی که دیگر زگیل ندارید متوقف کنید. تا به الان ثابت نشده است که فرد تا چه زمانی می تواند HPV را پس از از بین رفتن زگیل گسترش دهد.

عفونت های HPV معمولا موقتی هستند. ممکن است یک فرد سال ها قبل از ایجاد مشکلات سلامتی، HPV داشته باشد. اگر شما یا شریک زندگیتان دچار این ویروس شدید، دلایل متفاوتی برای ایجاد این بیماری وجود دارد،که شامل:

 • مدت زمان ابتلا به HPV
 •  آیا شریک زندگی شما به شما HPV داده است.
 • آیا HPV را به شریک زندگی خود داده اید.
 • این ویروس همیشه نشانه این نیست که شریک جنسیتان خارج از رابطه خود رابطه جنسی دارد.
 • مهم است که شرکای جنسی در مورد سلامت جنسی خود و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی با یکدیگر صحبت کنند.

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *