ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

خطراتی که ویروس HPV می تواند داشته باشد:

 • Home
 • -
 • عمومی
 • -
 • خطراتی که ویروس HPV می تواند داشته باشد:
خطراتی که ویروس HPV می تواند داشته باشد:

خطراتی که ویروس HPV می تواند داشته باشد:

ویروسی که باعث عفونت HPV می شود از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. بیشتر افراد از طریق تماس مستقیم جنسی از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی به عفونت HPV تناسلی مبتلا می شوند. از آنجایی که HPV یک عفونت پوستی است، برای انتقال نیازی به مقاربت نیست.

بسیاری از افراد مبتلا به HPV هستند و حتی آن را نمی دانند، به این معنی که حتی اگر شریک زندگی شما هیچ علامتی نداشته باشد، همچنان می توانید به آن مبتلا شوید. همچنین ممکن است چندین نوع HPV داشته باشید.

در موارد نادر، مادر مبتلا به HPV می تواند ویروس را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، کودک ممکن است به وضعیتی به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر مبتلا شود که در آن زگیل های مرتبط با HPV در داخل گلو یا راه های هوایی ایجاد می شود.

HPV چگونه پخش می شود؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. این ویروس بیشتر در حین رابطه جنسی واژینال یا مقعدی پخش می شود. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. یک فرد مبتلا به HPV می تواند عفونت را به فردی منتقل کند حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید به HPV مبتلا شوید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید. شما همچنین می توانید علائم را سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که به عفونت مبتلا است، ایجاد کنید. این موضوع باعث می شود که تشخیص این که ویروس را برای اولین بار چه زمانی دریافت کرده اید دشوار به نظر برسد.

آیا HPV باعث مشکلات سلامتی می شود؟

در بیشتر موارد، HPV خود به خود در عرض دو سال بدون مشکل سلامتی از بین می رود. اما زمانی که HPV از بین نرود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند.

آیا HPV باعث سرطان می شود؟

HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها، از جمله سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو (به نام سرطان اوروفارنکس) شود. که می تواند شامل پایه زبان و لوزه ها باشد. سرطان اغلب سال‌ها و حتی دهه‌ها طول می‌کشد تا پس از ابتلای فرد به HPV ایجاد شود. زگیل تناسلی و سرطان ناشی از انواع مختلف HPV است.

هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی ناشی از HPV مبتلا می شود، وجود ندارد. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف از جمله افراد مبتلا به HIV ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند. همچنین ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از HPV داشته باشند.

سرطان های مرتبط با HPV عبارتند از:

سرطان دهانه رحم:

تقریباً همه سرطان های دهانه رحم توسط HPV ایجاد می شوند. غربالگری معمول می‌تواند از اکثر سرطان‌های دهانه رحم جلوگیری کند.

سرطان‌های اوروفارنکس:

بیشتر این سرطان‌ها که در گلو (معمولاً لوزه‌ها یا پشت زبان) ایجاد می‌شوند، توسط HPV ایجاد می‌شوند. تعداد موارد جدید هر سال در حال افزایش است و سرطان های دهان و حلق در حال حاضر شایع ترین سرطان مرتبط با HPV است.

سرطان مقعد:

بیش از 90 درصد سرطان های مقعد توسط HPV ایجاد می شود. تعداد موارد جدید و مرگ و میر ناشی از سرطان مقعد هر سال در حال افزایش است. سرطان مقعد در زنان تقریبا دو برابر مردان است.

سرطان آلت تناسلی:

بیشتر سرطان های آلت تناسلی (بیش از 60٪) توسط HPV ایجاد می شود.

سرطان واژن:

بیشتر سرطان های واژن (75%) توسط HPV ایجاد می شوند.

سرطان ولو:

بیشتر سرطان های فرج (70%) توسط HPV ایجاد می شوند.

آمار HPV در جهان چگونه است؟

در ایالات متحده، HPVهای پرخطر باعث 3 درصد از کل سرطان ها در زنان و 2 درصد از کل سرطان ها در مردان می شود. هر سال حدود 45000 مورد جدید سرطان در قسمت هایی از بدن که اغلب HPV در آنها یافت می شود، وجود دارد.

در سراسر جهان، HPVهای پرخطر باعث حدود 5 درصد از سرطان‌ها در سراسر جهان می‌شوند، به طوری که تخمین زده می‌شود سالانه 570000 زن و 60000 مرد به سرطان مرتبط با HPV مبتلا می‌شوند. سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای مختلف است.

خطر ابتلا به سرطان بر اثر زگیل تناسلی چقدر است؟

زگیل تناسلی بر اثر ورود ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بوجود می آید، اما در اغلب موارد دو سویه ی HPV6 و HPV11 باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، که دو سویه ی کم خطر ویروس HPV هستند، و احتمال بروز سرطان در این دو سویه نسبت به سایر انواع کمتر است.

سویه های دیگری از ویروس اچ پی وی هستند که موجب تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه ی رحم می شوند، برای نمونه گفته می شود دلیل نیمی از سرطان های دهانه ی رحم، سویه ی HPV16 بوده است. علاوه بر این سویه های دیگری همچون HPV18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 و68 جزو سویه های پر خطر این ویروس محسوب می شوند که می توانند منجر به بروز سرطان بشوند.

تا به امروز هیچ درمان قطعی برای زگیل های تناسلی وجود ندارد. روش های درمانی می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند، اما عفونت ناشی از ویروس HPV در بدن باقی می ماند، و زگیل های تناسلی نیز ممکن است بعد از مدت زمانی، دوباره عود کنند.

حتی ممکن است زگیل های تناسلی در بعضی از موارد به طور خودبه خود بعد از ۳ تا ۴ ماه از بین بروند، اما عفونت ویروس HPV همچنان در بدن وجود داشته و قابل انتقال خواهد بود، بنابراین لازم است که حتما دوره ی درمان را کامل کنید و همچنان تحت نظر پزشک متخصص باشید تا ویروس کنترل شده و به دیگران انتقال نیابد.

زنانی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، لازم است حتی بعد از درمان زگیل تناسلی، هر ۶ ماه یا نهایتا یک سال برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک مراجعه نمایند تا تاثیرات ویروس HPV بر روی سلول های دهانه ی رحم و واژن بررسی شوند.

عواملی که باعث برگشت زگیل تناسلی می شود:

در نیمی از موارد ابتلا به زگیل تناسلی، مدتی بعد از درمان دوباره  بازخواهد گشت. بازگشت بیماری می تواند به چند علت باشد:

 • داشتن شریک جنسی آلوده که درمان نشده است: اگر با شریک جنسی ای در ارتباط هستید ، که مبتلا به زگیل تناسلی است و درمان نشده است، می تواند شما را بارها و بارها و به انواع مختلفی از ویروس HPV مبتلا کند.
 •  ماندن مقداری از ویروس در اطراف زگیل یا نواحی دیگر بدن:
 • اگر قسمت کوچکی از بدن به این ویروس آلوده باشد، و آن قسمت تحت درمان مناسب قرار نگیرد، بعد از مدتی مستعد رشد زگیل تناسلی خواهد بود.
 • وجود زگیل های تناسلی، در قسمت هایی از بدن که قابل دیدن و دسترسی نیست.

خطرات ویروس HPV یا زگیل تناسلی در زنان:

سویه های خطرناک ویروس HPV در زنان ممکن است باعث ایجاد سرطان هایی از جمله: سرطان دهانه ی رحم که از همه شایع تر است، سرطان ولو، واژن، مقعد و یا حتی دهان، حنجره یا زبان (درصورت داشتن رابطه ی جنسی دهانی) بشود. طبق تحقیقات صورت گرفته به نظر می رسد ویروس HPV در زنان شایع تر بوده و گاها عوارض خطرناک تری هم دارد.

اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه ی رحم:

 • اگر تا به امروز واکسن HPV را دریافت نکرده اید، در اولین فرصت برای زدن این واکسن اقدام کنید. البته بهترین زمان برای دریافت این واکسن، سنین نوجوانی و پیش از شروع فعالیت های جنسی می باشد.
 • پس از درمان زگیل های تناسلی و عفونت حاصل از ویروس HPV، بطور منظم آزمایش غربالگری انجام دهید تا از تغییرات سلول های دهانه ی رحم مطلع شوید.
 • توصیه می شود زنان ۲۱ تا ۲۹ سال هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند.
 • برای زنان ۳۰ تا ۶۵ سال توصیه می شود در زمان درمان یک تست HPV DNA انجام دهند، و پس از آن هر سه سال یک تست پاپ اسمیر انجام دهند.
 • در زنان ۶۵ سال به بالا پس از دادن تست HPV DNA و طبیعی بودن نتیجه، در صورت دادن ۳ تست پاپ اسمیر با نتیجه ی طبیعی، می توانند انجام تست را متوقف کنند.

خطرات ویروس HPV یا زگیل تناسلی در مردان:

همانطور که گفته شد، به نظر می رسد ویروس HPV برای مردان عوارض کمتری نسبت به زنان ایجاد می کند، اما ابتلا به عفونت های سویه های سرطان زای این ویروس، و عدم درمان درست و به موقع، می تواند منجر به ابتلا به سرطان های آلت تناسلی، سرطان مقعد، و در مواردی سرطان دهان، گلو یا زبان در مردان بشود.

HPV

خطرات زگیل تناسلی در دوران بارداری:

اگر ویروس HPV در بدن شما وجود داشته باشد، در دوران بارداری احتمالا زگیل های تناسلی ظاهر خواهند شد، یا اگر در حال حاضر زگیل تناسلی دارید، بیشتر خواهند شد.

اگر زگیل های تناسلی شما در داخل واژن یا دهانه ی رحم باشند، ممکن است در هنگام زایمان خونریزی کرده و باعث مشکل شوند. پس از دوران بارداری هم معمولاپس از مدتی، زگیل های تناسلی خود به خود از بین می روند.

آلوده شدن نوزاد به HPV از طریق مادر:

از اساسی ترین مشکلاتی که زگیل تناسلی در  دوران بارداری ممکن است ایجاد کند، آلوده شدن نوزاد به ویروس در هنگام زایمان و از طریق مادر است. ویروس HPV در نوزادان بیماری بسیار جدی و تهدید کننده ای به نام پاپیلوماتوز تنفسی را ایجاد می کند. زگیل های ایجاد شده در مسیر تنفسی نوزاد، ممکن است راه نفس کشیدن او را مسدود کرده و در نهایت به مرگ منجر شود.


Reference

www.healthline.com

www.cdc.gov

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *