ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

واکسن HPV (واکسن زگیل تناسلی)

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • واکسن HPV (واکسن زگیل تناسلی)
واکسن HPV (واکسن زگیل تناسلی)

واکسن HPV

ویروس HPV می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست یا از طریق فعالیت جنسی منتقل شود. اگرچه HPV اغلب خودبه‌خود از بین می‌رود. واکسن HPV یک واکسن ایمن و موثر است که می‌تواند از کودکان و بزرگسالان در برابر بیماری‌های مرتبط با HPV محافظت کند.

واکسن‌های HPV گامی مهم در پیشگیری از گسترش HPV

 HPV گروهی بیش از 200 ویروس مرتبط است که بیش از 40 مورد آن از طریق تماس مستقیم جنسی منتقل می‌شود. در این میان، دو نوع HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و حدود 12 نوع HPV می‌توانند باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان مانند دهانه رحم، مقعد، اوروفارنکس، آلت تناسلی، فرج و واژن شوند. همچنین تحقیقات جدید نشان می‌دهد که HPV ممکن است با بیماری قلبی در زنان مرتبط باشد.

افراد می‌توانند از طریق تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی به HPV مبتلا شوند. اکثر افراد آلوده به HPV نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند زیرا هیچ علامت یا مشکلی را متوجه نمی‌شوند. افراد همیشه به زگیل تناسلی مبتلا نمی‌شوند، اما ویروس می‌تواند  در سیستم بدنی  آن‌ها وجود داشته باشد و باعث آسیب شود. این بدان معنی است که افراد مبتلا به HPV می‌توانند بدون اینکه بدانند، عفونت را به دیگران منتقل کنند. از آن جایی که HPV می تواند مشکلاتی مانند انواع سرطان و زگیل تناسلی ایجاد کند، واکسن گام مهمی در پیشگیری از عفونت و محافظت در برابر گسترش HPV است.

انواع واکسن HPV

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری پاپیلومای انسانی نیاز است حتما از واکسن‌های مخصوص استفاده کنید.

سه نوع واکسن برای پیشگیری از درگیری با این بیماری وجود دارد:

 • گارداسیل 9 Gardasil: گارداسیل 9 واکسنی 9 ظرفیتی ( محافظت در برابر نه نوع HPV) است.
 • گارداسیل : این نوع از گارداسیل، 4 ظرفیت ( محافظت در برابر چهار نوع HPV) دارد.
 • سرواریکس Cervarix: این واکسن 2 ظرفیت ( محافظت در برابر دو نوع HPV) دارد.

هر سه واکسن می‌توانند از انواع اچ پی وی 16 الی 18 جلوگیری کنند. در واقع این نوع ویروس‌های اچ پی وی در اکثر بیماری‌های سرطانی نقش دارند. در میان این سه، واکسن گارداسیل 9 تنها واکسنی است که در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا برای تزریق توزیع می‌شود. البته دو نوع دیگر نیز تاییدیه سازمان بهداشت را دارند اما به این دلیل که این واکسن در برابر ویروس‌های زیادی مقاومت می‌کند به نظر می‌رسد مناسب‌تر باشد.

واکسن HPV (اچ پی وی)
واکسن HPV (اچ پی وی)

این واکسن‌ها با ایمن سازی بدن در مقابل برخی از انواع ویروس‌های پاپیلومای انسانی می‌توانند از ابتلا به این بیماری پیش‎گیری کنند. اما لازم به ذکر است در حدود 30 درصد از این ویروس‌ها از این واکسن‌ها جان سالم به در می‌برند. لذا انجام مرتب پاپ اسمیر در زنانی که این واکسن‌ها را دریافت می‌کنند ضروری است.

چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

برخی از افراد نباید برخی از واکسن های HPV را دریافت کنند، شامل زنانی که باردار هستند و افرادی که واکنش آلرژیک  به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن HPV یا دوز قبلی واکسن داشته‌اند. همچنین در مورد هر گونه آلرژی شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

واکسن‌های HPV برای کودکانی که بیماری خفیف دارند، مانند سرماخوردگی، آبریزش بینی یا سرفه ، بی خطر است. افراد مبتلا به بیماری متوسط یا شدید باید تا بهبودی صبر کنند.

سن تجویز واکسن HPV چقدر است؟

واکسن HPV برای افراد 9 تا 26 سال توصیه می‌شود، در غیر این صورت پسران تا 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی باید واکسینه شوند. باید گفت که افراد قبل از 26 سالگی اقدام به تزریق واکسن HPV کنند. در گذشته این واکسن، برای افرادی که بالای ۲۶ سال سن داشتند، تزریق نمی‌شد. اما امروزه ممکن است برخی از افرادی که بالای ۲۷ سال دارند و قبلاً واکسینه نشده‌اند، پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت‌های HPV جدید و مزایای احتمالی واکسیناسیون، تصمیم بگیرند که واکسن HPV دریافت کنند. البته دریافت واکسن تا ۴۵ سالگی امکان‌پذیر است. درنتیجه می‌توان چنین عنوان کرد که بهترین زمان ممکن برای دریافت این واکسن تا سن ۲۶ سالگی می‌باشد. اما در برخی موارد در محدوده سنی ۲۷ تا ۴۵ سالگی نیز با در نظر گرفتن توصیه پزشک، واکسیناسیون امکان‌پذیر است.

بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته‌اند مفید خواهد بود.

واکسن موثر ترین راه برای جلوگیری از عفونت HPV

موثرترین راه برای جلوگیری از عفونت HPV، واکسینه شدن قبل از رابطه جنسی برای اولین بار است. اما حتی اگر رابطه جنسی داشته‌اید، بهترین راه برای محافظت در برابر گونه‌هایی از ویروس که ممکن است با آن‌ها تماس نداشته باشید واکسن است.

برای افرادی که رابطه جنسی دارند، کاندوم، محافظتی در برابر HPV می‌باشد. کاندوم نمی‌تواند به طور کامل از عفونت جلوگیری کند زیرا زگیل‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند می‌توانند خارج از ناحیه پوشیده شده توسط کاندوم باشند و ویروس می تواند افراد را حتی زمانی که شریک زندگی زگیل نداشته باشد، آلوده کند.

از آنجایی که واکسن‌های HPV در برابر تمام انواع HPV که می‌توانند باعث سرطان شوند محافظت ایجاد نمی‌کنند، به زنانی که واکسینه شده‌اند توصیه می‌شود که همچنان توصیه‌های غربالگری را دنبال کنند. انجام آزمایش پاپ اسمیر زمانی که پزشک توصیه می کند بسیار مهم است .

برای اکثر دختران، این آزمایش معمولاً در حدود 21 سالگی انجام می شود مگر اینکه قبل از آن علائمی خاصی وجود داشته باشد.

واکسن HPV

عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟

عوارض جانبی که افراد از واکسن HPV دریافت می‌کنند معمولا جزئی هستند. که ممکن است شامل تورم یا درد در محل تزریق یا احساس ضعف پس از تزریق واکسن باشند. مانند سایر واکسن‌ها، احتمال بروز واکنش آلرژیک نادر است. احتمالاً مهم‌ترین “عوارض” واکسن HPV عوارض جانبی بالقوه است. گفته می‌شود، عوارض جانبی تزریق واکسن اچ پی وی رایج نیستند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا تورم در محل تزریق
 • تب خفیف
 • سردرد
 • خستگی
 • درد عضلانی
 • درد مفاصل
 • غش کردن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در شکم
 • اسهال

اگر واکسن را دریافت کردید و هر یک از این عوارض جانبی یا علائم غیرعادی دیگر را داشتید، یا اگر علائم ادامه یافت، باید با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از افراد نگران این هستند که واکسیناسیون HPV ممکن است عوارض جانبی جدی یا اثرات طولانی مدت داشته باشد، مانند ناباروری. چندین مطالعه بزرگ، منتشر شده که نشان داده است واکسن HPV به اندازه هر واکسیناسیون دیگری ایمن است، همچنین این مطالعات تایید می‌کند که افرادی که این واکسن را دریافت می‌کنند در مقایسه با دریافت هر واکسن دیگری، چه بلافاصله پس از واکسیناسیون و چه در آینده بلندمدت، در معرض رویداد‌های منفی نیستند.

واکسن HPV بر باروری تأثیر نمی‌گذارد و ممکن است باروری را در برخی از زنانی که در معرض بیماری‌های مقاربتی قرار گرفته‌اند، بهبود بخشد.

معایب واکسن‌های HPV 

 • واکسن‌ها از همه سرطان‌های مرتبط با HPV جلوگیری نمی‌کنند، فقط از برخی سرطان‌ها جلوگیری می‌کنند. بنابراین، بسیار مهم است که زنان همچنان یک تست پاپ اسمیر معمولی را برای بررسی علائم سرطان دهانه رحم انجام دهند.
 • واکسن‌ها افراد را در برابر سایر عفونت‌ها یا بیماری‌های مرتبط  با HPV را درمان نمی‌کنند. برای کمک به جلوگیری انتقال بیماری‌های مقاربتی، همچنان باید از کاندوم یا سایر روش‌های مانع در طول رابطه جنسی استفاده کنید.

مزایای واکسن HPV چیست؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده سه واکسن را برای محافظت در برابر HPV تایید کرد. هر یک از این واکسن‌ها در برابر انواع 16 و 18 HPV ویروس محافظت ایجاد می‌کنند. این دو نوع عفونت‌های 16 و 18، پرخطر محسوب می‌شوند زیرا می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم، فرج یا مقعد شوند.

واکسن گارداسیل همچنین می‌تواند در برابر سویه‌های 6 و 11 محافظت  ایجاد کند. این دو سویه به عنوان عامل ایجاد زگیل تناسلی شناخته شده‌اند. به طور کلی، مهم‌ترین مزایای واکسن HPV این است که این واکسن می‌تواند از سرطان و زگیل تناسلی محافظت کند.

تزریق واکسنhpv

بیشتر بخوانید : خطرات ویروس اچ پی وی (HPV)

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به HPV هستند؟

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به HPV در صورت عدم واکسن قرار دهد. این موارد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رابطه جنسی بدون کاندوم
 • شرکای جنسی متعدد
 • زخم
 • تماس با زگیل‌های مسری
 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
 •  سیستم ایمنی ضعیف
 • عدم وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی و مغذی در رژیم غذایی

خوشبختانه بسیاری از این عوامل خطر قابل کنترل هستند.

واکسن HPV در کودکان

واکسن HPV می‌تواند کودک شما را در برابر انواع رایج ویروس HPV محافظت کند. واکسیناسیون خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می‌دهد و از زنان در مقابل ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم محافظت می‌کند. واکسن HPV همچنین از ابتلا به سرطان‌های آنوژنیتال پیشگیری می‌کند. در نوزادان و کودکانی که بیمار هستند و علائم دارند، باید برای تزریق واکسن صبر کنید. به طور کلی برای تزریق واکسن HPV در کودکان به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر او اقدامات لازم را برای کودک خود انجام دهید.

تاثیر واکسن گارداسیل 9 بر پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل 9 برای جلوگیری از زگیل تناسلی تایید شده است. برخی از مطالعات بالینی نشان دهنده این مسئله هستند که واکسن، محافظت در برابر انواع 6 و 11 ویروس HPV را ارائه می‌دهد. در آزمایشات بالینی واکسن گارداسیل در پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان 16 تا 26 ساله حدود 99 درصد موثر بوده است. در مردان 16 تا 26 سال، این واکسن حدود 89 درصد در پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی تاثیر داشته است. این آمار در بین زنان 27 تا 45 ساله بین 87 تا 95 درصد بوده است. در مردان 27 تا 45 سال، گارداسیل 9 پاسخ ایمنی قوی را در این گروه سنی تقویت می‌کند.

 

واکسن HPV

زمان تزریق دوز دوم و سوم واکسن HPV

یک برنامه تزریق واکسن برای افرادی که اولین دوز واکسن را قبل از 15 سالگی دریافت کرده‌اند وجود دارد و شامل دو دوز است. دوز دوم باید بین 6 تا 12 ماه پس از اولین دوز تجویز شود. حداقل فاصله بین دوز اول و دوم 5 ماه است. اگر دوز دوم در فاصله کمتری از این زمان تجویز شود، دوز سوم واکسن باید حداقل 5 ماه پس از اولین دوز و حداقل 12 هفته پس از دومین دوز تجویز شود. اگر برنامه واکسناسیون به هر دلیلی لغو شود، نیازی به تکرار دوزها نیست. مطالعات ایمنی‌زایی نشان داده‌اند که دو دوز از واکسن HPV با حداقل فاصله 6 ماه از یکدیگر، در کودکان 9 تا 14 سال محافظت بهتری نسبت به سه دوز تزریق شده در بزرگسالان دارد.

یک برنامه واکسناسیون برای افرادی که اولین دوز را در روز تولد 15 سالگی و بعد از آن دریافت می‌کنند و همچنین افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند توصیه می‌شود. این برنامه واکسیناسیون شامل سه دوز است. در این برنامه دوز دوم باید حدود 1 تا 2 ماه بعد از اولین دوز و دوز سوم باید 6 ماه پس از اولین دوز داده شود. ‌


منابع

 

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *