ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

روز جهانی ذات الریه؛ بزرگترین عامل عفونی مرگ و میر کودکان

  • Home
  • -
  • اخبار
  • -
  • روز جهانی ذات الریه؛ بزرگترین عامل عفونی مرگ و میر کودکان
روز جهانی ذات الریه؛ بزرگترین عامل عفونی مرگ و میر کودکان

روز جهانی ذات الریه پنومونی هر سال در 12 نوامبر برگزار می شود.ذات الریه یا پنومونی می تواند ریه های افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و معمولاً ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی است که باعث پاسخ التهابی در ریه ها می شود. همچنین کووید۱۹ نیز می تواند منجر به ذات الریه شود که به ریه ها آسیب جدی وارد کند.

ذات الریه بزرگترین عامل عفونی مرگ و میر کودکان در سراسر جهان است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، ذات الریه در سال 2019 باعث مرگ 740180 کودک زیر پنج سال شد که 14 درصد از کل مرگ و میر کودکان زیر 5 سال را شامل می شود اما 22 درصد از کل مرگ و میرها در کودکان 1 تا 5 ساله را شامل می شود.

روز جهانی ذات الریه

ذات الریه کودکان و خانواده ها را در همه جا تحت تاثیر قرار می دهد، اما بیشترین مرگ و میر در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا است. کودکان را می توان از ذات الریه محافظت کرد، با مداخلات ساده می توان از آن پیشگیری کرد و با داروها و مراقبت های کم هزینه و با تکنولوژی پایین درمان کرد.

این روز جهانی برای اولین بار در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۰۹ میلادی، تحت عنوان “توقف ذات الریه” گرامی داشته شد. پس از آن، سازمان جهانی بهداشت و یونیسف (UNICEF) یک برنامه اقدام جهانی یکپارچه برای پیشگیری و کنترل ذات الریه را راه اندازی کردند. یکی از اهداف گرامیداشت این روز جهانی نیز این است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی مرگ ناشی از ذات الریه به صفر برسد.

امسال، موضوع روز جهانی ذات الریه «هر نفس مهم است: در مسیر خود ذات الریه را متوقف کنید» است. این موضوع اهمیت هر نفس را برجسته می‌کند و بر ضرورت توقف پنومونی از طریق تشخیص، درمان و پیشگیری اولیه تاکید می‌کند.

درباره ذات الریه یا پنومونی بیشتر بخوانید!

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *