ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

آزمایش اچ پی وی (hpv)? | چرا تست اچ پی وی انجام بدیم؟!

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • آزمایش اچ پی وی (hpv)? | چرا تست اچ پی وی انجام بدیم؟!
آزمایش اچ پی وی (hpv)? | چرا تست اچ پی وی انجام بدیم؟!

 HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مجموعه ای از ویروس هاست که می تواند باعث زگیل تناسلی، سلول های غیرطبیعی و انواع خاصی از سرطان شود، که از طریق تماس پوست به پوست یا تناسلی منتقل می شود. HPV رایج‌ترین عفونت مقاربتی (STI) با حدود 43 میلیون عفونت در سال است. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و اغلب هیچ علامت یا مشکل خاصی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. اما برخی از آنها بیشتر باعث ایجاد عوارض می شوند. بنابراین، پزشکان HPV را به دو دسته کم خطر و پرخطر دسته بندی می کنند. حدود 80٪ از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، تا سن 45 سالگی به HPV مبتلا می شوند، اگرچه در اکثر موارداین ویروس  خود به خود برطرف می شود. اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی خود هستند، اما هر فردی در هر سنی که از نظر جنسی فعال باشد ممکن است به HPV مبتلا شود.چندین گونه از این ویروس می توانند مسئول عوارض جدی مانند سرطان باشند.

 ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

انواع کم خطر HPV:

انواع کم خطر HPV باعث سرطان دهانه رحم نمی شوند و قابل درمان هستند. آنها همچنین ممکن است HPV عامل زگیل نامیده شوند زیرا زگیل یکی از علائم اصلی است. همچنین اکثر این علائم بدون درمان خود به خود برطرف می شوند.

علائم HPV کم خطر:

علائم HPV کم خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  زگیل در ناحیه تناسلی یا مقعد
 •  تحریک
 • خارش
 •  درد
 •  خون ریزی

بیشتر بخوانید : همه چیز درابراه بیماری اچ پی وی (زگیل تناسلی)

انواع پر خطر HPV:

انواع پرخطر HPV می‌توانند باعث ایجاد سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم شوند که در صورت عدم درمان می‌توانند به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. 13 نوع HPV وجود دارد که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود و برخی می توانند باعث سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو شوند. هنگامی که HPV در بدن باقی می ماند، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم افزایش می یابد.

علائم HPV پر خطر:

HPV پرخطر ممکن است علائم اولیه ایجاد نکند. اما اگر ویروس باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شود، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  درد لگن
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • ترشحات واژن
 • خونریزی غیر طبیعی
 • کاهش وزن
 • مشکلات ادراری، مانند خون در ادرار

علایم اچ پی وی HPV

تست اچ پی وی (HPV) چه چیزی را مشخص می کند؟

آزمایش HPV انجام می شود تا مشخص شود آیا شما دارای گونه هایی از HPV هستید که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهدیا خیر. دانستن پاسخ این سوال به این معنی است که شما آمادگی بیشتری برای تصمیم گیری در مورد سلامتی دارید.

چه کسانی باید تست اچ پی وی (HPV) را انجام دهند؟

غربالگری سرطان دهانه رحم را هر 3 سال یکبار تست  (پاپ اسمیر) در زنان 21 تا 29 ساله توصیه می شود.

 • غربالگری برای زنان 30 تا 65 سال:
 • هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر
 • هر 5 سال یکبار با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (hrHPV) پرخطر به تنهایی
 • یا هر 5 سال یکبار بار آزمایش hrHPV همراه با پاپ اسمیر (تست مشترک)

تست پاپ اسمیر یا تست اچ پی وی (hpv)

تست پاپ اسمیر، HPV را تشخیص نمی دهد، ومی تواند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را نشان دهد که می تواند نشانه ای از HPV باشد. اگر نتایج غیرطبیعی تست پاپ را دریافت کردید، پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا تست اچ پی وی (HPV) نیاز است یا خیر.اگر بین 21 تا 29 سال سن دارید و تحت غربالگری سرطان دهانه رحم قرار می گیرید، اگر تست پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است سیتولوژی، بررسی سلول های بدن در زیر میکروسکوپ را توصیه کند. اگر بین 30 تا 65 سال سن دارید، پزشک ممکن است یکی از گزینه های غربالگری زیر را توصیه کند:

 •  یک آزمایش سیتولوژی
 •  تست اچ پی وی (HPV)
 •  آزمایش همزمان آزمایش سیتولوژی و HPV با هم

اگر نتایج غربالگری ها به حالت عادی برگشت، می توانید آزمایش را تا 5 سال دیگر تکرار کنید.

 

ازمایش اچ پی وی - تست اچ پی وی

آیا تست HPV برای مردان وجود دارد؟

در حال حاضر، هیچ آزمایش HPV برای مردان وجود ندارد. اما اگر عفونت HPV داشته باشند، ویروس می تواند ناخودآگاه منتقل شود.عفونت‌های HPV معمولاً خود به خود از بین می‌روند، اما در غیر این صورت می‌توانند باعث سرطان آلت تناسلی و مقعد شوند.

برخی از پزشکان ممکن است آزمایش پاپ مقعدی را برای مردان پیشنهاد دهند، اما این آزمایش معمولاً فقط برای افراد HIV مثبت، که رابطه مقعدی دارند انجام می شود.

HPV همچنین می تواند باعث سرطان دهان و حلق شود. 70 درصد سرطان هایی که در بافت های اوروفارنکس یافت می شوند توسط HPV ایجاد می شوند.

نحوه تست HPV:

برای آزمایش HPV، پزشک باید نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم شما جمع آوری کند. برای این کار معاینه لگن ضروری است.

مراحل تست HPV عبارتند از:

 1.  شما از کمر به پایین لباس را در می آورید یا لباس بیمارستان می پوشید.
 2. روی میز امتحان دراز می کشید و پاشنه های خود را در زیرپایی قرار می دهید.
 3.  پزشک یک اسپکولوم را در واژن قرار می دهد. اسپکولوم به جدا کردن دیواره های واژن کمک می کند تا دهانه رحم پیدا شود.
 4.  آنها از یک برس یا یک کاردک مسطح برای جمع آوری نمونه های سلولی از سطح دهانه رحم یا کانال واژن استفاده می کنند.
 5.  این نمونه‌های سلولی سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و در آنجا برای وجود HPV بررسی می‌شوند.

کیت های تست در خانه چگونه است؟

کیت های تست HPV خانگی در دسترس هستند، اما نسبتا جدید هستند. در واقع، آنها همه گونه‌های ویروس را شناسایی نمی‌کنند ، آنها فقط به دنبال انواع خاصی از ویروس ها هستند، مانند ویروس هایی که با سرطان مرتبط هستند.

با این حال، کیت‌های تست HPV در خانه ممکن است آزمایش‌های خصوصی و محتاطانه‌ای را ارائه دهند که می‌توانید در زمان مناسب انجام دهید.وقتی کیت دارید، دستورالعمل‌های جمع‌آوری نمونه را دنبال ‌کنید. سپس می توانید نمونه را بسته بندی کرده و به آزمایشگاه ارسال کنید.

بیشتر بخوانید : ارتباط ویروس اچ پی وی با سرطان دهانه رحم 

هزینه تستHPV چقدر است ؟

هزینه آزمایش (HPV) اچ پی وی معمولا بین  ۲۰۰ الی ۲۶۰ هزار تومان می باشد.آزمایش اچ پی وی مانند آزمایش پاپ اسمیر دو مرحله دارد. مرحله اول نمونه برداری است که باید توسط متخصص زنان انجام شود و مرحله دوم کار آزمایشگاه روی نمونه برداشته شده است.برای انجام همزمان دو آزمایش پاپ اسمیر و HPV فقط یک بار نمونه برداری انجام می شود.

نمونه برداشته شده با توجه به بیمه بیمار و تمایل او به یکی از آزمایشگاه های معتبر ارسال می شود و هزینه آزمایشگاه مطابق قبض آزمایشگاه از سوی وی پرداخت می شود.همچنین افراد می توانند نمونه برداری را شخصا دریافت کنند و نزد هر آزمایشگاه که تمایل دارند ببرند.

HPV بسیار شایع است و در اکثریت افراد ویروس توسط بدن پاک می شود. اما برای برخی افراد، ویروس می تواند در بدن باقی بماند و باعث تغییرات سلولی شود.اگر HPV مدیریت نشود، می تواند با سلول های طبیعی و سیستم ایمنی تداخل پیدا کند. آزمایش HPV می‌تواند وجود HPV را مدت‌ها قبل از اینکه ویروس فرصت ایجاد نگرانی‌های سلامتی را پیدا کند، تعیین کند.

نتایج آزمایش HPV:

نتایج آزمایش اچ پی وی به دو صورت مثبت یا منفی بیان می‌شود.

آزمایش HPV مثبت:

مثبت بودن این آزمایش به معنی وجود نوعی از HPV با خطر بالا است که مرتبط با سرطان دهانه رحم است. البته نتیجه مثبت دلیل بر ابتلا به سرطان نیست، اما نشانه هشداری است که از احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در آینده خبر می‌دهد. پزشک احتمالاً دستور می‌دهد که آزمایش ظرف یک سال تکرار شود تا مشخص شود که آیا عفونت از بین رفته یا نشانه‌های سرطان دهانه رحم وجود دارد یا خیر.

آزمایش HPV منفی:

منفی بودن نتیجه آزمایش به این معنا است که هیچ نوع ویروس اچ پی وی که عامل سرطان دهانه رحم باشد در نمونه وجود نداشته است.

آیا تست اچ پی وی HPV و تست پاپ اسمیر یکسان هستند؟

خیر، یکسان نیستند. تست پاپ اسمیر  ویروس HPV را جستجو نمی کند. بلکه نمونه سلولی از دهانه رحم برای بررسی ناهنجاری ها گرفته می شود. اما آزمایش HPV به دنبال HPV پرخطر و حضور مولکولی HPV است. می توانید تست HPV مثبت داشته باشید و تست پاپ اسمیر  طبیعی انجام دهید. تغییرات دهانه رحم اغلب توسط HPV ایجاد می شود، اما داشتن HPV همیشه منجر به تست پاپ اسمیر غیر طبیعی نمی شود.

 

مار ا در اینستاگرام دنبال کنید!!!

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *