12 علت ضعف سیستم ایمنی بدن

  • Home
  • -
  • بیماری های عفونی
  • -
  • 12 علت ضعف سیستم ایمنی بدن
12 علت ضعف سیستم ایمنی بدن

چه عواملی باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شوند؟

ضعف سیستم ایمنی باعث بروز بیماری می‌شود. داشتن سیستم ایمنی قوی برای حفظ سلامت ما بسیار مهم است، زیرا به محافظت از ما در برابر “مهاجمین” خارجی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، سموم و غیره کمک می‌کند. موضوع ایمنی به طور ویژه پس از همه‌گیری COVID-19 مهم شده است. اگرچه داشتن یک سیستم ایمنی قوی به تنهایی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا کافی نیست (فاصله‌گذاری اجتماعی، زدن ماسک، شستن مرتب دست‌ها و دریافت واکسن همگی بهترین راه‌های محافظت در برابر کرونا هستند).

تقویت سیستم ایمنی شما هنوز مهم است – به خصوص با نزدیک شدن به فصل سرماخوردگی و آنفولانزا ما می‌توانیم با خوردن یک رژیم غذایی مغذی، خواب کافی و دوری از افراد بیمار به سیستم ایمنی بدن خود کمک کنیم. اما به نظر می‌رسد موارد خاصی وجود دارد که می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شود. در ادامه مواردی که باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شوند، آورده شده است.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

1.کمبود خواب

نداشتن خواب کافی می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس‌ها یا میکروب‌ها را افزایش دهد و باعث ضعف سیستم ایمنی شود. همچنین ممکن است در صورت ابتلا به بیماری، بهبودی بیشتر طول بکشد. این به این دلیل است که بدن شما نمی‌تواند سلول‌ها و پروتئین‌های ضدعفونت به نام آنتی بادی بسازد که به دفاع در برابر بیماری کمک می‌کند. بدن شما در طول خواب پروتئین‌های خاصی به نام سیتوکین را آزاد می‌کند که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

کمبود خواب و ضعف سیستم ایمنی

2.اضطراب

استرس و نگرانی دشمن سیستم ایمنی هستند. فقط داشتن افکار مضطرب می‌تواند پاسخ ایمنی شما را در کمتر از 30 دقیقه تضعیف کند. استرس دائمی آسیب‌های بزرگ‌تری به دنبال دارد و دفع آنفولانزا، تبخال، زونا و سایر ویروس‌ها را سخت‌تر می کند. اگر نمی‌توانید نگرانی خود را از بین ببرید و یا زندگی عادی را تحت تاثیر قرار داد، با پزشک و یا روانشناس خود صحبت کنید.

3.کمبود ویتامین D

ممکن است بدانید که برای داشتن استخوان‌های قوی و سلول‌های خونی سالم به ویتامین دی نیاز دارید. کمبود ویتامین D منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود. شما می‌توانید با مصرف تخم‌مرغ، ماهی‌های چرب و غذاهای غنی شده مانند شیر و غلات، ویتامین D کافی دریافت کنید. نور خورشید منبع کلیدی دیگری است. در تابستان، فقط 5 تا 15 دقیقه اشعه روی دست، صورت و بازوها و 2 تا 3 بار در هفته معمولا کافی است. در زمستان، ممکن است کمی زمان بیشتر برای استفاده از نور خورشید نیاز داشته باشید.

4.داروهای خاص

مصرف برخی داروهای خاص باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شوند. آن‌ها شامل داروهایی برای درمان آلرژی، آرتریت، لوپوس، IBS و پیوند اعضا هستند. کورتیکواستروئیدها، و مهارکننده های TNF برای التهاب و شیمی درمانی برای سرطان، یک مثال هستند. قبل استفاده از هر گونه داروی تجویزی با پزشک خود صحبت کنید.

ضعف سیستم ایمنی

5.مصرف محدود میوه و سبزیجات و دانه‌های روغنی

مصرف میوه و سبزیجات و دانه‌های روغنی برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است. این مواد غذایی ممکن است به بدن شما کمک کنند تا تعداد بیشتری از گلبول‌های سفید خون مورد نیاز برای مبارزه با عفونت‌ها را بسازد. محصولات تازه و آجیل و دانه‌ها حاوی مقدار زیادی روی، بتاکاروتن، ویتامین‌های A، C و E و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن بدن سالم هستند. غذاهای گیاهی همچنین به بدن شما فیبر کافی می‌رسانند که به کاهش درصد چربی بدن شما کمک می‌کند. این موضوع می‌تواند پاسخ ایمنی شما را تقویت کند.

بیشتر بخوانید: 14 ماده غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن!

6.رژیم غذایی چرب

روغن‌ها می‌توانند مانع مبارزه گلبول‌های سفید خون با میکروب‌ها شوند. رژیم‌های پرچرب به مرور زمان می‌توانند تعادل باکتری‌های مفید روده که به پاسخ ایمنی کمک می‌کنند را بر هم بزنند. سعی کنید در رژیم غذایی خود از لبنیات کم‌چرب بدون قند اضافه، همراه با پروتئین بدون چربی مانند غذاهای دریایی، بوقلمون و مرغ، یا تکه‌های گوشت گاو بدون چربی بیشتر استفاده کنید. همچنین، به نظر می‌رسد چاق بودن احتمال ابتلا به آنفولانزا و سایر عفونت‌ها مانند ذات الریه را افزایش می‌دهد.

7.زمان بسیار محدود در فضای باز بودن

نور خورشید ممکن است به سلول‌های خاصی در سیستم ایمنی بدن شما به نام سلول‌های T انرژی بدهد که به مبارزه با عفونت کمک می‌کنند. رفتن به فضای باز و مخصوصا طبیعت فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد. بسیاری از گیاهان جنگلی فیتونسیدها و سایر موادی که شما آن‌ها را تنفس می‌کنید تولید می‌کنند که به نظر می‌رسد عملکرد ایمنی شما را تقویت می‌کند.

ضعف سیستم ایمنی

8.سیگار کشیدن

نیکوتین ناشی از سیگار، جویدن تنباکو یا هر منبع دیگری می‌تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با میکروب‌ها ضعیف کند. سیگار الکترونیکی نیز مضر است و این ضرر فقط ناشی از نیکوتین نیست. به نظر می‌رسد سایر مواد شیمیایی موجود در مایعات سیگار الکترونیکی پاسخ ایمنی شما را سرکوب می‌کنند، به خصوص زمانی که آن‌ها را از طریق سیگار الکترونیک استنشاق می‌کنید.

9.مصرف الکل

نوشیدنی‌های الکلی توانایی بدن شما برای مبارزه با میکروب‌ها را تا 24 ساعت کاهش می‌دهد. با گذشت زمان، نوشیدن بیش از حد، توانایی خودترمیمی بدن شما را کاهش می‌دهد. این ممکن است بخشی از دلیل احتمال ابتلای شما به بیماری‌هایی مانند بیماری کبد، ذات الریه، سل و برخی سرطان‌ها باشد.

10.غم و اندوه

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد غم و اندوه، به خصوص اگر طولانی باشد، می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شما شود. این اثر می‌تواند به مدت 6 ماه باقی بماند، اما اگر اندوه شما عمیق باشد یا کاهش نیابد، ممکن است بیشتر ادامه یابد. در صورت نیاز به کمک برای از دست دادن عزیزان یا رویداد آسیب‌زا با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید.

افسردگی و ضعف سیستم ایمنی

11.ورزش نکردن

ورزش هوازی منظم از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری و به بدن برای مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کند. این تا حدی به این دلیل است که به خون کمک می‌کند تا به خوبی در بدن گردش پیدا کند. گردش خون مناسب باعث می‌شود که مواد ضدمیکروب سیستم ایمنی به محل تجمع میکروب‌ها برسند. دانشمندان به بررسی دقیق چگونگی کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن توسط ورزش ادامه می‌دهند.

12.غذاهای فرآوری شده

غذاهای بسیار فرآوری شده شامل چیپس، کلوچه، غلات تصفیه شده و فست فود است. وقتی این غذاها را هر روز می‌خورید، فضای زیادی برای غذاهای مغذی‌تر مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات غنی از فیبر ندارید. خوردن زیاد این مواد غذایی مضر می‌تواند احتمال ضعف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها را افزایش دهد.

بیشتر بدانید: تاثیر ورزش بر تقویت سیستم ایمنی!


منابع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *