ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

معجزه بربرین موجود در زرشک

 • Home
 • -
 • گلوکوبر
 • -
 • معجزه بربرین موجود در زرشک
معجزه بربرین موجود در زرشک

بربرین یکی از موثرترین مکمل های طبیعی موجود در بازار دارویی است و در واقع نوعی ترکیب شیمیایی محسوب می شود. این ترکیب در بسیاری از گیاهان همچون انگور، زرشک و زردچوبه وجود دارد و یک نمک آلکالوئیدی با اثرات آنتی اکسیدانی بسیار قوی به شمار می رود.

بربرین فواید چشمگیری برای سلامتی انسان دارد و در سطح مولکولی بر بدن تاثیر می گذارد. از جمله مهم ترین تاثیرات این ترکیب شگفت انگیز می توان به کاهش قند خون، کاهش وزن و بهبود سلامت سیستم قلبی- عروقی اشاره کرد. بربرین یکی از معدود مکمل هایی است که به اندازه فرآورده های دارویی موثر خواهد بود.

بر اساس مقاله منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا، بربرین یک ترکیب زیست فعال است که می توان آن را از چندین گیاه متفاوت و گروهی از درختچه ها به نام بربریس استخراج کرد.

از نقطه نظر فنی بربرین متعلق به گروهی از ترکیبات تحت عنوان آلکالوئیدها است که رنگ زردی دارند و معمولا در قالب رنگ نیز استفاده می شوند. این مکمل همچنین سابقه ای طولانی در طب سنتی چین دارد و از دیرباز برای درمان بیماری های مختلف به ویژه در قاره آسیا کاربرد داشته است. در حال حاضر دانش روز دنیا هم تایید کرده است که مزایای متعدد این ترکیب برای بدن و مشکلات سلامتی غیر قابل چشم پوشی است.

بربرین چگونه عمل می کند؟

طبق مطالعات به عمل آمده، بربرین تاثیرات قدرتمندی بر بسیاری از سیستم های بیولوژیکی بدن دارد. پس از خوردن این ترکیب، بدن آن را جذب کرده و تحویل جریان خون می دهد. هدف بعدی سلول ها هستند. در داخل سلول ها بربرین به چندین “هدف مولکولی” متصل شده و عملکرد آنها را تغییر می دهد. این همان رویکردی است که در خصوص داروها نیز شاهد آن هستیم.

یکی از اقدامات اصلی بربرین در فضای سلولی فعال کردن آنزیمی به نام AMPK است که گاهی اوقات از آن به نام “کلید اصلی متابولیک” یاد می شود. آنزیم مذکور در سلول های ارگان های مختلف از جمله مغز، کلیه، ماهیچه، قلب و کبد وجود دارد و نقش مهمی در تنظیم متابولیسم ایفا می کند.

بربرین همینطور مولکول های مختلف دیگری درون سلول ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد و حتی ممکن است روی ژن های روشن و یا خاموش نیز تاثیر بگذارد. اما این ترکیب اعجاب انگیز چه تاثیرات مثبتی بر بدن دارد که ما را به سوی مصرف مکمل های آن تشویق می کند؟

بیشتر بخوانید: گلوکوبر300 گلوکوبر

بربرین کمک به کاهش قابل توجه سطح قند خون:

دیابت نوع ۲ یک بیماری جدی است که طی دهه های اخیر نیز بسیار شایع شده است و هر سال میلیون ها نفر را به کام مرگ می کشاند. با گذشت زمان سطح بالای قند خون می تواند به بافت ها و اندام ها آسیب برساند و منجر به مشکلات متعدد سلامتی و همچنین کاهش طول عمر شود. این در حالی است که بربرین می تواند سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در واقع این اثربخشی با داروی معروف دیابت به نام متفورمین یا همان گلوکوفاژ خارجی مقایسه شده است.

به نظر می رسد که بربرین از مسیرهای زیر سبب کاهش قند خون می شود:

 • کاهش مقاومت به انسولین
 • افزایش گلیکولیز و کمک به بدن در راستای تجزیه قند داخل سلولی
 • کاهش تولید قند در کبد
 • کاهش سرعت تجزیه کربوهیدرات ها در روده
 • افزایش تعداد باکتری های مفید در روده
 • کاهش هموگلوبین(HBA1C) تا ۱۲ درصد (نشانگر سطح قند خون در دراز مدت)

بربرین کمک به بهبود پروفایل چربی و کاهش وزن :

به نظر می رسد که بربرین به عنوان مکمل کاهش دهنده وزن نیز عملکرد مطلوبی را به نمایش گذاشته است. برای مثال طی یک مطالعه ۱۲ هفته ای روی افراد چاق مشخص شد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم بربرین به صورت سه بار در روز، به طور متوسط سبب کاهش وزن آن ها می شود. شرکت کنندگان همچنین 6/3  درصد از چربی کل بدن خود را از دست داده بودند.

محققان معتقد هستند که این اثر کاهنده وزن ناشی از بهبود عملکرد هورمون های تنظیم کننده چربی مانند: انسولین، آدیپونکتین و لپتین است. بربرین در عین حال می تواند رشد سلول های چربی را نیز در سطح مولکولی مهار کند.

بربرین کمک به کاهش کلسترول و ریسک بیماری های قلبی- عروقی :

بیماری های قلبی در حال حاضر شایع ترین علت مرگ و میر زودرس در جهان هستند. بسیاری از عوامل قابل اندازه گیری در خون با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند. پژوهش ها نشان می دهند که بربرین می تواند تعداد زیادی از این فاکتورها را بهبود ببخشد و از این طریق به سلامت دستگاه قلبی کمک کند.

دیده شده که بربرین با مهار آنزیمی به نام PCSK۹ عمل می کند. این رویکرد منتج به حذف LDL بیشتری از جریان خون خواهد شد. لازم است به یاد داشته باشیم که دیابت، سطح قند خون بالا و چاقی نیز از عوامل اصلی خطرساز بیماری های قلبی هستند که همگی با استفاده از مکمل های بربرین بهبود می یابند.

منبع:https://www.healthline.com/nutrition/berberine-powerful-supplement

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *