ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

هفته جهانی حمایت از بیماران کلیوی

  • Home
  • -
  • اخبار
  • -
  • هفته جهانی حمایت از بیماران کلیوی
هفته جهانی حمایت از بیماران کلیوی

فضل داروهفته جهانی حمایت از بیماران کلیوی که مصادف با 23 لغایت 30 آبان می باشد را گرامی می دارد.

آمارجهانی بیماران کلیوی

بر اساس آمارسازمان جهانی بهداشت ، احتمال ابتلای زنان به بیماری مزمن کلیه 14 درصد و در مردان 12 درصد است ؛ همچنین از هر10 نفر در جهان بین یک تا 3 نفر دچار نارسایی کلیه هستند و بیماری های مزمن کلیوی سالانه بین ۶ تا ۸ درصد در سراسر دنیا در حال افزایش است .بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر حدود 850 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری‌های مختلف کلیوی مبتلا هستند و سالانه میلیون‌ها نفر به خاطر حملات قلبی و مغزی ناشی از بیماری‌های مزمن کلیوی ،  جان خود را از دست می‌دهند.

آماربیماران کلیوی در ایران

رئیس انجمن نفرولوژی (متخصصان بیماری های کلیوی) ایران اعلام کرد: آمار بیماران کلیوی به شکلی نگران کننده رو به افزایش است به طوری که اکنون از هر یک میلیون نفر، 75 نفر دارای نارسایی کلیه هستند.

علائم بیماریهای کلیوی

-سوزش یامشکلات درحین ادرار کردن

–تکرارادرارخصوصادرنیمه شب

-ظاهرشدن خون درادرار

-تورم دراطراف چشم وبادکردن دست وپا خصوصا دراطفال

– ازدیاد فشارخون

توصیه هایی جهت پیشگیری از بیماریهای کلیوی:

-مصرف مایعات وآب به میزان کافی

-ادرار کردن به موقع وتخلیه کامل مثانه

-رعایت بهداشت به خصوص درناحیه ادراری وتناسلی

-محافظت ازکلیه ها دربرابر سرما وضربه

-تنظیم میزان قندخون وفشارخون درحد طبیعی

-درد در قسمت پهلودرست زیر دنده ها

شایع ترین علائم نارسایی کلیه

تهوع و استفراغ ، کاهش میزان ادرار ، تورم  به خصوص در ناحیه مچ پا و دور چشم ، طعم نامطبوع در دهان و احساس بویی شبیه به ادرار در بازدم ، خستگی مزمن ، تنگی نفس ، کاهش اشتها ، مشاهده خون در ادرار ، مشاهده کف در ادرار ، ایجاد ضایعات پوستی ، کاهش حافظه شایع ترین علایم نارسایی کلیه هستند.

افراد بالای 60 سال ، بیماران دیابتی ، افراد با فشار خون بالا ، افرادی با پیشینه بیماری های قلبی و سکته مغزی ، سابقه خانوادگی از بیماری های کلیوی ، افراد سیگاری ، افراد چاق  در معرض بیماری های کلیوی قرار دارند. 

انواع بیماری کلیوی

گفتنی است کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد . عملکرد کلیه به زبان ساده ، دفع زباله‌های بدن است . کلیه روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می‌کند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زائد غربال می‌کند و از طریق مجاری ادراری دفع می‌کند .تنظیم فشار خون ، تعادل الکترولیتی و تولید سلول‌های قرمز خون به عهده کلیه‌هاست .

بیماری های کلیوی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند :

بیماری های داخلی : بیماری های داخلی کلیه مانند نارسایی کلیه ، عفونت مجاری ادراری و سندرم نفروتیک به وسیله نفرولوژیست درمان می شوند . ممکن است بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیوی نیازمند درمان هایی چون دیالیز و پیوند کلیه باشند .

بیماری های جراحی : بیماری های جراحی کلیه مانند سنگ کلیه ، مشکلات پروستات و سرطان مجاری ادراری توسط اورولوژیست ها از طریق جراحی ، آندوسکوپی و لیتوتریپسی (سنگ شکن) صورت می پذیرد .

۱۴ عادت خطرناک برای کلیه ها

عادت های خطرناکی که به کلیه ها آسیب می زنند اکثرا مربوط به رژیم غذایی است که ما مصرف می کنیم که عبارتند از:

۱- عادت مصرف نوشابه قندی:

پژوهشی که در دانشگاه اوزاکای ژاپن روی کارمندان انجام شد، حاکی از آن است که ۲ لیوان نوشابه یا بیشتر در روز (رژیمی یا معمولی) می تواند با ریسک بالاتر بیماری کلیوی در ارتباط باشد. در این پژوهش ۱۲۰۰۰ کارمند حضور داشتند و کسانی که نوشابه بیشتری مصرف می کردند، بیشتر احتمال داشت در ادرارشان پروتئین وجود داشته باشد. پروتئین در ادرار (پروتئینوری) یک نشانه ابتدایی از آسیب کلیه است، اما اگر این بیماری در این مرحله تشخیص داده شود، هنوز قابل بازگشت است.

2-  مصرف سیگار :

سیگار با تصلب شرایین در ارتباط است. تنگ و سفت شدن عروق خونی، خون رسانی به تمام اندام های حیاتی ازجمله کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. براساس پژوهشی که در مجله داروشناسی بالینی و درمان شناسی چاپ شده است، دو نخ سیگار در روز کافی است تا تعداد سلول های اندوتلیال (درون رگی) موجود در خون شما را دوبرابر کند. این نشانه آسیب شریانی است.

۳- کمبود ویتامین  B6 :

یک رژیم غذایی سالم برای عملکرد خوب کلیه مهم است. براساس پژوهش های انجام شده در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، کمبود ویتامین B6 خطر سنگ کلیه را افزایش می دهد. برای عملکرد بهتر کلیه باید روزانه حداقل ۱.۳ میلی گرم ویتامین B6 مصرف کنید. غنی ترین منبع این ویتامین شامل ماهی، نخود، جگر گاو، سیب زمینی و سبزیجات نشاسته ای و میوه های غیرمرکبات است.

۴- ورزش نکردن:

ورزش یک روش خوب دیگر برای محافظت از کلیه هایتان است. بررسی ها نشان می دهد خطر سنگ کلیه در زنان یائسه ای که ورزش می کنند، ۳۱ درصد کمتر از سایر زنان است. در کل، حفظ وزن در شرایط سالم شانس سنگ کلیه را در شما کاهش می دهد، بنابراین تحرک را آغاز کنید.

۵- کمبود منیزیم:

اگر به اندازه کافی منیزیم دریافت نکنید، کلسیم به خوبی جذب و گوارش نمی شود، که می تواند به انباشته شدن کلسیم و تشکیل سنگ کلیه منجر شود. برای جلوگیری از آن، سبزیجات برگی سبز، لوبیا، دانه ها و مغزها را مصرف کنید. آووکادوی قدرتمند هم منبع خوبی برای منیزیم است.

۶- قطع شدن مکرر خواب:

همه ما خواب خوب در طول شب را دوست داریم و کلیه هایمان نیز همین طور. ساینس دیلی گزارش می دهد که خواب منقطع مزمن می تواند منجر به ابتلا به سنگ کلیه شود. گفته می شود بافت کلیه در طول شب تجدید و ترمیم می شود، به همین دلیل قطع شدن خواب می تواند منجر به آسیب مستقیم به این اندام شود.

۷- ننوشیدن آب کافی:

کلیه های ما باید به طور مناسب آبرسانی شوند تا عملکردشان را انجام دهند. اگر به اندازه کافی آب ننوشیم، سموم در خون انباشته می شود، چون مایعات کافی برای رساندن آن ها به کلیه وجود ندارد. توصیه می شود هر روز حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید. یک روش آسان برای این که بدانید آب کافی می نوشید یا نه، این است که رنگ ادرارتان را کنترل کنید.

۸- مثانه تان را زود خالی نمی کنید:

اگر به طور مرتب مثانه تان را از ادرار نگه دارید، می تواند فشار ادرار را در کلیه ها افزایش دهد و به نارسایی کلیه یا بی اختیاری منجر شود.

۹- مصرف بیش از حد نمک:

نمک برای بدن مهم است، اما باید مصرف آن را محدود کنید. مصرف بیش از حد می تواند فشار خون تان را بالا ببرد و فشار زیادی به کلیه ها وارد کند. نباید بیشتر از ۵.۸ گرم در روز نمک بخورید.

۱۰- مصرف بیش از حد کافیین:

ما اغلب بیشتر از آن چه فکر می کنیم، کافیین مصرف می کنیم. این ماده در بسیاری از نوشیدنی های غیرالکلی و نوشابه ها وجود دارد و قبل از این که بدانید فشار خون تان به سقف می رسد و کلیه شروع به گلایه می کند.

۱۱- سوء مصرف قرص های مسکن:

ما اغلب اوقات خیلی سریع سراغ دارو می رویم، در دوزهای بسیار زیاد و نه به روش درست. وقتی دچار درد می شوید، آسان است که فقط قرص ببلعید، اما باید بدانید که تمام داروهای شیمیایی با اثرات جانبی همراه هستند و بسیاری از آن ها سبب آسیب کلیه می شوند. با این وجود، برخی داروها هست که باید مصرف کنید.

۱۲- فراموش کردن دارو:

دیابت نوع دو و فشارخون بالا دو مشکل خیلی شایع است که ناشی از سبک زندگی و رژیم غذایی ناسالم است. اگر به این مشکلات دچار هستید، آگاه باشید که این بیماری ها می تواند سبب آسیب کلیه شود و با مصرف داروهای تجویزشده از این اندام ارزشمند محافظت کنید.

۱۳ پروتئین بیش از حد:

وجود  پروتئین  بیش از حد در رژیم غذایی می تواند برای کلیه مضر باشد. محصول جانبی هضم پروتئین آمونیاک است؛ سمی که کلیه های سخت کوش شما باید خنثی کنند. پروتئین بیشتر یعنی تقلای بیشتر کلیه ها، که به مرور زمان به کاهش عملکرد آن ها منجر می شود.

۱۴- درمان نکردن درست و به موقع عفونت های رایج:

همه ما گاهی مرتکب غفلت از سرماخوردگی های ساده و آنفلوآنزا می شویم و بدن مان را به مرز خستگی مفرط می کشانیم، اما این می تواند سبب آسیب به کلیه شود. پژوهش ها نشان داده است آدم هایی که به استراحت و درمان درست بی اعتنا هستند، اغلب درنهایت به بیماری کلیوی مبتلا می شوند.

https://www.kidneyfund.org/all-about-kidneys/kidney-failure-symptoms-and-causes

https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidney-failure/what-is-kidney-failure

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *