ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

عفونت واژن زنان – علائم و راه درمان

  • Home
  • -
  • زنان
  • -
  • عفونت واژن زنان – علائم و راه درمان
عفونت واژن زنان – علائم و راه درمان

عفونت واژن یا واژینیت همان التهاب واژن است. این التهاب به دلیل عدم تعادل در باکتری‌ها و مخمرهایی است که در حالت طبیعی در واژن زندگی می‌کنند. واژینیت معمولا با بوی نامطبوع همراه است. عفونت ایجاد شده ممکن است ناشی از باکتری، ویروس و یا مخمر باشد. مواد شیمیایی موجود در صابون‌ها، اسپری‌ها و حتی لباس‌هایی که با واژن در تماس هستند می‌توانند پوست حساس آن را تحریک کنند. در این مقاله به معرفی انواع عفونت واژن می‌پردازیم و علائم و راه درمانی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

انواع عفونت واژن

پزشکان به شرایط مختلفی که باعث عفونت و التهاب واژن می‌شود، واژینیت می‌گویند. رایج‌ترین انواع عفونت واژن شامل موارد زیر است.

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی به دلیل رشد بیش از حد باکتری‌ها و التهاب واژن رخ می‌دهد. این بیماری سبب ایجاد بوی نامطبوع و شدید ماهی می‌شود.

کاندیدا آلبیکنس یا عفونت مخمری

کاندیدا آلبیکنس یک نوع قارچ است که به طور معمول در مقادیر کم در واژن یافت می‌شود. در صورت رشد بیش از حد این قارچ عفونت مخمری رخ می‌دهد.

کلامیدیا

یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مخمری در زنان کلامیدیا است. این عفونت معمولا در بین زنان 18 تا 35 سال رخ می‌دهد. این عفونت در زنانی که چندین شریک جنسی دارند شایع است.

سوزاک

یکی دیگر از شایع‌ترین انواع عفونت واژن سوزاک است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. سوزاک اغلب همراه با کلامیدیا است. علت ایجاد این عفونت یک باکتری به نام نایسریا گونوره‌آ است.

عفونت واژن زنان

 

تریکومونیازیس

عفونت تریکومونیازیس توسط یک انگل ایجاد می‌شود. این عفونت نیز یک عفونت مقاربتی است و از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. تریکومونیازیس خطر ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد.

واژینیت ویروسی

التهاب ناشی از یک ویروس را واژینیت ویروسی می‌گویند. این عفونت می‌تواند ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) و یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد. واژینیت (عفونت واژن) ویروسی از طریق رابطه جنسی منتشر می‌شود. ویروس هرپس سیمپلکس سبب ایجاد تبخال تناسلی و ویروس پاپیلوما سبب ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. تبخال یا زگیل تناسلی می‌تواند سبب درد شود.

در مورد زگیل تناسلی بیشتر بدانید.

برخی از بیماری‌های مقاربتی هستند که هیچ علامت خاصی ندارند و شناسایی آن‌ها ممکن است مشکل باشد. اگر شما از نظر جنسی فعال هستید و خصوصا اگر چندین شریک جنسی دارید توصیه می‌شود تحت نظر پزشک آزمایش سالانه بدهید. اگر این عفونت‌ها و بیماری‌ها درمان نشود می‌تواند به دستگاه تناسلی شما آسیب جدی بزند و یا مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کند. در صورت عدم درمان بیماری‌های مقاربتی امکان انتقال آن‌ها به سایر افراد دیگر وجود دارد.

 

گاهی اوقات ممکن است خارش، سوزش و ترشح بدون عفونت (واژینیت غیرعفونی) رخ دهد. این مشکل معمولا یک واکنش آلرژیک (ناشی از حساسیت) یا تحریک ناشی از محصولات مورد استفاده در زنان است. برخی از این محصولات که ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود شامل مواد شوینده، دوش واژینال، صابون‌های معطر، اسپری‌های واژینال و نرم‌کننده‌های لباس است. واژینیت غیرعفونی همچنین می‌تواند ناشی از سطح پایین هورمون‌ها به دلیل یائسگی باشد. سطح پایین هورمون‌ها در یائسگی می‌تواند سبب خشکی و سوزش واژن شود. این حالت را واژینیت آتروفیک می‌گویند.

واژینیت آتروفیک

واژینیت آتروفیک خشک شدن، نازک شدن و التهاب دیواره‌های واژن است. این مسئله به علت کاهش سطح هورمون استروژن در دوران یائسگی است. حدود 10 تا 40 درصد از زنان پس از یائسگی دچار واژینیت آتروفیک می‌شوند اما فقط حدود 20 تا 25 درصد از آن‌ها به دنبال درمان هستند. در صورت عدم درمان ممکن است کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: یائسگی چیست؟

علائم عفونت واژن

در حالت طبیعی واژن زنان ترشحات شفاف و کمی کدر تولید می‌کند. تا حدودی واژن با این کار خود را پاکسازی می‌کند. ترشحات طبیعی واژن هیچگونه بویی ندارد و باعث خارش نمی‌شود. میزان ترشحات و ظاهر و ویژگی‌های آن در طول چرخه قاعدگی متفاوت است. در برخی مواقع ممکن است مقدار کمی ترشحات آبکی و یا رقیق داشته باشید و مواقع دیگر ماه ممکن است غلیظ‌تر و بیشتر باشد. همه‌ی این موارد طبیعی است. هنگامی که ترشحات واژن بوی غیرطبیعی دارد و با سوزش و یا خارش همراه است، احتمالا ناشی از عفونت واژن است. داشتن رابطه جنسی نیز ممکن است این علائم را تشدید کند. درصورتی که علائم زیر را داشتید باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

  • تغییر در رنگ و بوی ترشحات واژن
  • احساس خارش و سوزش در واژن
  • تورم و درد در اطراف و خارج واژن
  • احساس سوزش هنگام ادرار
  • احساس ناراحتی هنگام رابطه جنسی

درمان عفونت واژن

تشخیص درست و به موقع کلید درمان عفونت واژن است. لازم است که به پزشک علائم دقیق خود را گزارش کنید. قبل از مراجعه به پزشک دوش نگیرید چون آزمایش دقیق را سخت و یا غیرممکن می‌کند. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند 24 تا 48 ساعت قبل از معاینه رابطه جنسی نداشته باشید. رعایت این نکته مهم است که قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید. برای درمان واژینیت غیرعفونی، با علت ایجاد آن مقابله کنید. این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از چه محصولاتی سبب تحریک حساسیت پوست شما می‌شود. برای برخی از تغییرات هورمونی، پزشک ممکن است برای کاهش علائم شما استروژن تجویز کند.

عفونت واژن

 

پیشگیری از عفونت واژن

برای پیشگیری از عفونت واژن، بدن خود را تمیز و خشک نگه دارید. پزشکان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به عفونت از صابون‌های معطر و اسپری‌های واژینال استفاده نکنید. دوش واژینال نیز ممکن است باعث تحریک باکتری‌ها شود و همچنین می‌تواند عفونت را پنهان و یا گسترش دهد. استفاده مکرر از دوش واژینال باکتری‌های مفید و لازم برای سلامت واژن را نیز از بین می‌برد. پزشکان توصیه می‌کنند از دوش واژینال پرهیز کنید.

از لباس‌هایی که گرما و رطوبت را نگه می‌دارند استفاده نکنید. لباس‌های زیر نایلونی، شلوار‌های جین تنگ، شلوارهای ورزشی، ساق‌های ضخیم و جوراب شلواری‌هایی که بدون پنبه هستند می‌توانند منجر به عفونت قارچی شوند.

کاندوم بهترین راه برای پیشگیری از انتقال عفونت بین شرکای جنسی است. بهتر است هرسال یک معاینه کامل زنان، مخصوصا تست پاپ اسمیر را در صورت توصیه پزشک انجام دهید.


منابع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *