ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

انواع زگیل پوستی + 8 راه درمان زگیل پوستی

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • انواع زگیل پوستی + 8 راه درمان زگیل پوستی
انواع زگیل پوستی + 8 راه درمان زگیل پوستی

زگیل پوستی نوعی رشد غیرسرطانی پوست است. زگیل‌های پوستی ممکن است به شکل برجستگی و یا پوست پینه بسته با لکه‌های سیاه ظاهر شوند. ظاهر زگیل‌های مختلف بسته به نوع آن‌ها بسیار متفاوت است. یک مقاله معتبر در این زمینه نشان می‌دهد که زگیل‌ها در قسمت‌های زیادی از بدن می‌توانند ایجاد شوند. اگرچه گاهی ممکن است زگیل‌ها باعث خارش، درد و احساس فشار شوند، اما به طور معمول علائم دیگری بروز نمی‌دهند. سویه‌های مختلف ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، باعث ایجاد انواع زگیل می‌شوند. در این مقاله به معرفی انواع زگیل پوستی و علل ایجاد و روش‌های درمانی آن می‌پردازیم.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

انواع زگیل پوستی

محل قرارگیری زگیل‌ها و شکل آن‌ها نوع زگیل را مشخص می‌کند. برخی از انواع زگیل‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم.

زگیل‌های رایج

زگیل رایج یا معمولی یکی از انواع زگیل پوستی است. زگیل‌های معمولی و رایج اغلب در انگشتان دست و پا، ناخن‌ها و پشت دست ایجاد می‌شود. در برخی مواقع این نوع از زگیل‌ها روی زانو نیز ایجاد می‌شوند. زگیل‌های رایج معمولا در نواحی پوست شکسته مثل اطراف ناخن‌های جویده یا کشیده شده، ایجاد می‌شود. این نوع زگیل دارای بافت خشن است و اندازه آن‌ها از سر سوزن تا اندازه نخود می‌تواند متفاوت باشد. زگیل معمولی ظاهری شبیه گل کلم دارد و به نام زگیل قصابی نیز معروف است.

زگیل کف پا (میخچه)

میخچه پا یا همان زگیل کف پا معمولا روی کف پا و یا مچ پا ایجاد می‌شوند. پزشکان به این زگیل‌ها که اغلب در کف پا و انگشتان پا رشد می‌کنند، وروکاس می‌گویند. زگیل‌های کف پا شبیه پوست ضخیم و پینه‌ای و دارای نقاط سیاه هستند. زگیل‌های کف پا اغلب صاف هستند و هنگام راه رفتن، زگیل‌ها به سمت داخل فشرده می‌شوند. این مسئله سبب ایجاد درد می‌شود و فرد هنگام راه رفتن احساس وجود سنگریزه در کفش دارد. بر اساس یک مقاله معتبر، زگیل‌های موزاییکی به صورت خوشه‌ای و در انگشتان پا ظاهر می‌شوند. زگیل‌های موزاییکی می‌توانند در هر نقطه از کف پا ایجاد شوند. این نوع زگیل‌ها رنگ پریده‌تر و صاف‌تر از زگیل‌های کف پا هستند.

زگیل پوستی - زگیل کف پا
انواع زگیل کف پا

زگیل‌های مسطح

زگیل‌های مسطح یا زگیل‌های سطحی کمی برآمده‌تر و صاف‌تر هستند. آن‌ها معمولا به رنگ قهوه‌ای روشن هستند. این نوع از زگیل پوستی اغلب روی پیشانی و گونه‌ها ظاهر می‌شوند. زگیل مسطح می‌‍تواند روی قسمت‌های دیگر بدن مثل دست‌ها، بازوها و پاها نیز ایجاد شود.

زگیل پوستی - زگیل مسطح
انواع زگیل مسطح

زگیل فیلیفرم

زگیل‌های فیلیفرم یا رشته‌ای نوعی از زگیل پوستی هستند. این زگیل‌ها بلند و سیخ‌دار هستند و اغلب در اطراف دهان، بینی و چشم‌ها ظاهر می‌شوند. زگیل‌های رشته‌ای به سرعت رشد می‌کنند.

زگیل ناخن

زگیل ناخن در اطراف انگشتان دست و پا رشد می‌کنند و معمولا زیر ناخن پخش می‌شوند. براساس یک مقاله منتشر شده در Photodiagnosis and Photodynamic Therapy محل زگیل‌های ناخن، می‌تواند درمان آن را برای افراد دشوار کند.

زگیل ناخن
زگیل ناخن

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی نوعی عفونت مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می‌شود. بر اساس گزارش مرکز CDC، زگیل تناسلی معمولا علامتی ایجاد نمی‌کند. با این حال بسته به محل و اندازه می‌توانند باعث درد و خارش شوند. زگیل تناسلی می‌تواند رنگ‌های متفاوتی از صورتی تا قهوه‌ای تیره داشته باشد. برخی از انواع زگیل تناسلی صاف و برخی دیگر ناهموار بر روی پوست رشد می‌کنند.

یک مقاله گزارش داده است که زگیل تناسلی در نواحی‌ای مثل واژن، دهانه رحم، مجرای ادرای، آلت تناسلی، بیضه‌ها و مقعد می‌تواند ایجاد شود. زگیل‌های ناشی از همان سویه HPV می‌توانند روی لب و داخل دهان ایجاد شوند. این نوع از زگیل‌ها، زگیل مخاطی نامیده می‌شوند. آن سویه از ویروس اچ پی وی که باعث زگیل تناسلی می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان شود. به همین علت است که توصیه می‌شود فرد مبتلا به زگیل تناسلی فورا به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید : راه درمان زگیل تناسلی

علل ایجاد زگیل تناسلی

سویه‌های مختلف ویروس HPV باعث ایجاد انوع زگیل پوستی شود. هنگامی که لایه بالایی پوست با یکی از این ویروس‌ها آلوده شود، زگیل رخ می‌دهد. هنگامی که یک بریدگی کوچک یا یک آسیب پوستی رخ دهد می‌تواند باعث بیشتر شدن زگیل‌ها شود. روی پوست مرطوب زگیل به آسانی پخش می‌‎شود. زگیل یک بیماری مسری است و از طریق تماس مستقیم پوست و یا اشیاء آلوده به ویروس، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. زگیل تناسلی از طریق انواع رابطه جنسی با فرد آلوده به ویروس منتقل می‌شود. کودکان، نوجوانان، افرادی که ناخن‌هایشان را می‌جوند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به زگیل هستند.

بیشتر بخوانید : راه های انتقال زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به طور معمول دردی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است با خارش همراه باشد. زگیل‌ها به صورت ناهموار، مسطح و یا به صورت خوشه ظاهر می‌شوند. در صورت ابتلا به زگیل تناسلی ممکن است علائم زیر را داشته باشید.

 • احساس تفاوت در جریان ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • وجود خون در مدفوع
 • احساس درد و خونریزی هنگام رابطه جنسی

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک معمولا زگیل تناسلی را با معاینه و مشاهده برجستگی‌های روی پوست، می‌تواند تشخیص دهد. گاهی اوقات ممکن است برای اطمینان از سرطانی نبودن زگیل‌ها، نیاز به انجام بیوپسی باشد. همچنین پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند همزمان برای سایر عفونت‌های مقاربتی، معاینه شوید.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شود؟

گاهی اوقات زگیل تناسلی می‌تواند بدون درمان خاص و به صورت خود به خود از بین برود. با این حال ممکن است زگیل‌ها با خارش و درد همراه باشند و ناراحت کننده باشند. خود ویروس HPV درمان ندارد؛ اما زگیل تناسلی ناشی از ویروس اچ پی وی قابل درمان است. سیستم ایمنی معمولا طی 1 یا 2 سال ویروس را پاک می‌کند. با این حال ممکن است در برخی افراد ویروس از بین نرود. در ادامه تعدادی از روش‌های درمان زگیل تناسلی را معرفی کرده‌ایم.

 • استفاده از رنگ زگیل
 • منجمد کردن زگیل‌ها با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • کرم‌های پوستی
 • عمل جراحی

توجه به این نکته مهم است که درمان انواع دیگر زگیل‌ها برای زگیل تناسلی مناسب نیست. استفاده از داروهای زگیل‌های دیگر بدن برای زگیل تناسلی می‌تواند منجر به آسیب دائمی به ناحیه تناسلی شود. برای انتخاب روش درمانی مناسب، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین بهتر است نواحی دارای زگیل تناسلی را اپیلاسیون و شیو نکنید؛ زیرا ممکن است باعث گسترش زگیل شود.

آیا می‌توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

واکسن اچ پی وی می‌توان شما را در برابر انواع 6 و 11 ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، محافظت کند. واکسن همچنین می‌تواند از ابتلا به انواعی از ویروس اچ پی وی که باعث سرطان می‌شوند، محافظت کند. اما با این حال واکسن از شما در برابر همه انواع ویروس HPV محافظت نمی‌کند. زنان بین 25 تا 74 سال که تا به حال رابطه جنسی داشته‌اند، باید هر 5 سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهند. تست غربالگری دهانه رحم ویروس اچ پی وی را تشخیص می‌دهد و جایگزین پاپ اسمیر شده است. رابطه جنسی ایمن می‌تواند خطر ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد. استفاده از کاندوم خطر ابتلا به اچ پی وی را کاهش می‌دهد؛ اما به طور کامل از انتقال ویروس جلوگیری نمی‌کند.

تشخیص زگیل پوستی

برای تشخیص زگیل‌ها باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. پزشک متخصص پوست نوع زگیل را تشخیص می‌دهد و ممکن است درخواست بیوپسی کند. همچنین ممکن است برای برداشتن زگیل‌ها از روش‌های مختلفی استفاده کند.

زگیل پوستی روی دست

درمان زگیل پوستی

معمولا زگیل‌های پوستی خودبه‌خود از بین می‌روند. این موضوع در کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد. با این حال روش‌های مختلفی برای درمان زگیل پوستی وجود دارد. اگر دچار زگیل‌های دردناک و ناراحت‌کننده شده‌اید برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست بسته به نوع زگیل و محل قرارگیری آن ممکن است از روش‌های درمانی مختلفی استفاده کند. برخی از آن روش‌ها شامل موارد زیر است.

کانتاریدین

در این روش پزشک کانتاریدین را روی زگیل پوستی اعمال می‌کند و باعث ایجاد تاول در زیر آن می‌شود. پس از حدود یک هفته دوباره به پزشک مراجعه کنید تا زگیل را بردارد.

سرما درمانی

کرایوتراپی یا سرما درمانی روشی است که طی آن زگیل‌ها را منجمد می‌کنند. متخصص پوست از نیتروژن مایع روی زگیل استفاده می‌کند و لایه بیرونی پوست را از بین می‌برد. به دلیل دمای بسیار پایین و سرد بودن نیتروژن، ممکن است احساس سوزش در پوست احساس شود. این روش ممکن است احتیاج به چند بار تکرار داشته باشد.

جراحی الکتریکی و کورتاژ

یک مطالعه در سال 2019 نشان داده است که جراحی الکتریکی و کورتاژ یک درمان موثر برای زگیل فیلیفرم، زگیل معمولی و زگیل کف پا است. در طی این نوع از درمان، متخصص پوست زگیل را سوزانده و می‌تراشد. این روش یک اسکار دائمی ایجاد می‌کند و احتمال بازگشت زگیل 20 درصد است.

برداشتن

در این روش زگیل توسط متخصص پوست، به طور کامل از بدن جدا می‌شود.

لیزر درمانی

پزشکان ممکن است از لیزر درمانی برای زگیل‌هایی که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، استفاده کنند. در لیزر درمانی، زگیل پوستی توسط متخصص پوست سوزانده می‌شود.

درمان موضعی

درمان موضعی شامل استفاده از رنگ زگیل روی زگیل‌ها است. رنگ زگیل حاوی سالیسیلیک اسید است و به تدریج پوست زگیل سفت شده را از بین می‌برد.

بلئومایسین

در این روش داروی ضدسرطان بلئومایسین توسط متخصص پوست به زگیل تزریق می‌شود. این تزریق ممکن است سبب درد و یا ریزش ناخن شود.

ایمونوتراپی

در صورتی که سایر درمان‌ها روی زگیل جواب ندهند، استفاده از ایمونوتراپی مفید است. متخصص پوست ممکن است برای پاکسازی زگیل از یک ماده شیمیایی استفاده کند و باعث یک واکنش آلرژیک خفیف شود.

وقتی فردی مبتلا به زگیل تناسلی شده باشد، ممکن است متخصص پوست برای مبارزه با ویروس و حمایت از سیستم ایمنی بدن از اینترفرون استفاده کند.


منابع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *