همه چیز درباره زگیل تناسلی + علائم و راه درمان

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • همه چیز درباره زگیل تناسلی + علائم و راه درمان
همه چیز درباره زگیل تناسلی + علائم و راه درمان

درمان زگیل تناسلی برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، یک دغدغه است. زگیل تناسلی با ابتلا به نوع کم‌خطر ویروس HPV می­‌تواند ایجاد شود. درمان زگیل تناسلی می‌تواند شامل درمان‌های موضعی مثل کرم‌ها و پمادها و همچنین روش‌های درمانی برای حذف زگیل باشد. زگیل تناسلی در واقع ضایعاتی هستند که روی ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. این نوع از زگیل‌ها می‌توانند باعث ایجاد درد، خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی شوند. زگیل تناسلی یک نوع عفونت مقاربتی است که توسط سویه کم‌‌خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. سویه‌های HPV 6 و HPV 11 جزو این سویه‌ها هستند. این دو نوع از ویروس HPV با سویه‌های خطرناکی که منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان می‌شوند، متفاوت هستند.

در بین انواع بیماری‌های مقاربتی که تاکنون شناخته شده است، ویروس HPV شایع‌ترین بیماری است. تقریبا همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در برابر عوارض ویروس HPV مثل زگیل تناسلی آسیب‌پذیر و در معرض خطر ابتلا هستند. عفونت HPV به طور ویژه برای زنان خطرناک است زیرا سویه‌های پرخطر این ویروس می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم شود. برای مدیریت عفونت HPV، درمان کلیدی است.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

علائم بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق انواع رابطه جنسی منتقل می‌شود. ممکن است از چند هفته تا چند ماه بعد از ابتلا به ویروس HPV هیچگونه زگیل یا علامتی ظاهر نشود. گاهی برخی از انواع زگیل تناسلی با چشم انسان قابل مشاهده نیست. زگیل‌ها گاهی بسیار کوچک و به رنگ پوست و یا تیره‌تر هستند. گاهی در برخی از افراد ممکن است تنها یک زگیل ظاهر شود و در برخی دیگر به صورت دسته‌ای رخ دهد. در مردان زگیل تناسلی در نواحی آلت تناسلی، بیضه‌ها، کشاله ران، داخل و اطراف مقعد ممکن است ظاهر شود. در زنان این زگیل‌ها ممکن است در داخل واژن یا مقعد، اطراف واژن و مقعد، دهانه رحم ایجاد شوند.

همچنین ممکن است زگیل تناسلی روی لب‌ها، زبان، دهان و یا گلوی فردی که تماس دهانی با ویروس HPV داشته است، ایجاد شود. در مواردی که زگیل تناسلی با چشم دیده نمی‌شود ممکن است علائمی مثل خارش، سوزش، ترشحات واژن و خونریزی ایجاد شود. در صورتی که زگیل‌ها گسترش پیدا کنند یا بزرگ شوند ممکن است باعث درد و ناراحتی در فرد مبتلا شود.

ویروس زگیل تناسلی

چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود؟

حدود 90 درصد موارد ابتلا به زگیل تناسلی ناشی از دو نوع ویروس 6 و 11 ویروس HPV هستند. حدود 30 تا 40 گونه از ویروس HPV وجود دارند که به طور خاص روی ناحیه تناسلی اثر می‌گذارند؛ اما تعداد کمی از این گونه‌ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. ویروس HPV از طریق پوست به راحتی منتقل می‌شود به همین دلیل به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می‌شود. طبق آمار منتشر شده توسط CDCT ویروس HPV آنقدر رایج است که اکثر افرادی که فعایت جنسی دارند بعضی اوقات به آن مبتلا می‌شوند. با این حال ویروس HPV همیشه منجر به ایجاد زگیل تناسلی نمی‌شود. در بیشتر مواقع این ویروس بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی یه صورت خودبه‌خود از بین می‌رود. زگیل تناسلی ایجاد شده توسط ویروس HPV با سایر زگیل‌هایی که روی دست‌ها و سایر قسمت‌های بدن می‌شود متفاوت است.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معمولا پزشک با مشاهده زگیل تناسلی آن را تشخیص می‌دهد ولی ممکن است برای اطمینان درخواست انجام بیوپسی بدهد. تشخیص زگیل‌هایی که داخل بدن هستند معمولا سخت‌تر است. برای تشخیص زگیل تناسلی معمولا از دو روش زیر استفاده می‌شود.

معاینه لگنی

ممکن است برای بررسی این که زگیل تناسلی بر دهانه رحم چه تاثیراتی داشته است، تست پاپ‌اسمیر را به عنوان بخشی از معاینه لگنی انجام دهید. همچنین پزشک ممکن است از روش کولپوسکوپی برای بررسی و تهیه بیوپسی از رحم و واژن استفاده کند.

معاینه مقعدی

ممکن است پزشک شما برای یافتن زگیل تناسلی و معاینه داخل مقعد از دستگاهی به نام آنوسکوپ استفاده کند.

اگر فکر می‌کنید مبتلا به زگیل تناسلی شده‌اید حتما به پزشک مراجعه کنید. برخی از عفونت‌های مقاربتی وجود دارند که شبیه زگیل تناسلی هستند. تشخیص دقیق نوع مشکل به شما کمک می‌کند تا درمان مناسب و به موقع برای هرگونه بیماری احتمالی دریافت کنید.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی چیست؟ آیا به صورت خانگی می‌توان زگیل تناسلی را درمان کرد؟

درمان زگیل تناسلی باید حتما توسط پزشک تجویز شود. لطفا از هرگونه درمان خانگی برای بیماری زگیل تناسلی بپرهیزید. نوع درمان و دارویی که پزشک برای شما تجویز می‌کند به شکل ظاهری و محل زگیل‌ها بستگی دارد. برخی از روش‌های درمانی زگیل تناسلی شامل موارد زیر است.

درمان های موضعی مثل کرم‌ها و محلول‌ها

معمولا به مدت چند هفته از کرم‌ها و محلول‌های تجویز شده برای درمان زگیل تناسلی می‌توان استفاده کرد. در برخی موارد ممکن است برای استفاده از این داروها لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. این نوع از درمان‌ها ممکن است باعث احساس درد و یا سوزش شوند.

جراحی

در این روش از جراحی برای برداشتن زگیل‌ها استفاده می‌شود. ممکن است زگیل‌ها برش داده شوند، سوزانده شوند و یا لیزر شوند. این روش باعث زخم، درد و تحریک می‌شود.

انجماد

در این روش برای درمان زگیل‌ها، آن‌ها را منجمد یا اصطلاحا فریز می‌کنند. این نوع درمان ممکن است چند بار تکرار شود. منجمد کردن زگیل‌ها می‌تواند باعث ایجاد درد شود. درمان زگیل تناسلی با این روش ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد تا اثر کند. در برخی موارد نیز امکان عود زگیل‌ها وجود دارد. برخی از افراد به این روش درمانی پاسخ نمی‌دهند.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

بازگشت مجدد زگیل تناسلی

ممکن است پس از درمان زگیل تناسلی، بعد از مدتی دوباره زگیل‌ها عود کنند. عود زگیل‌ها ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها پس از اولین ظاهر شدن زگیل‌ها اتفاق بیفتد. شما می‌توانید با داشتن سبک زندگی سالم مانند تغذیه خوب و ورزش سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و از عود مجدد زگیل تناسلی جلوگیری کنید. کشیدن سیگار احتمال پاکسازی ویروس HPV را کاهش می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود سیگار کشیدن را ترک کنید.

داروهای موجود برای درمان زگیل تناسلی

پزشک ممکن است برخی از داروهای موضعی برای درمان زگیل تناسلی را تجویز کند. برخی از داروهای موضعی برای درمان زگیل تناسلی شامل موارد زیر است.

 • کرم آلدارا
 • پماد پودوفیلین
 • پماد پودوفیلوکس
 • محلول تری کلرو استیک اسید یا TCA

زگیل تناسلی یک عفونت کم‌خطر و شایع ویروس hpv و قابل درمان است. در طی زمان زگیل‌ها می‌توانند ناپدید شوند ولی برای جلوگیری از بازگشت مجدد و عوارض احتمالی، درمان ضروری است.

آیا می‌توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

واکسن HPV از شما در برابر انواع 6 و 11 ویروس اچ پی وی که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کند. همچنین واکسن از شما در برابر بسیاری از انواع اچ پی وی که باعث سرطان می‌شوند، محافظت می‌کند. با این حال واکسن نمی‌تواند در برابر همه انواع ویروس HPV محافظت ایجاد کند. زنان بین 25 تا 74 سال که از نظر جنسی فعال هستند، باید هر 5 سال یکبار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهند. تست غربالگری دهانه رحم می‌تواند ویروس اچ پی وی را تشخیص دهد و جایگزین پاپ اسمیر شده است.

کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی

خطر ابتلا به بیماری زگیل تناسلی با داشتن یک رابطه جنسی ایمن، کاهش می‌یابد. کاندوم خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی را کاهش می‌دهد؛ اما به طور کامل از انتشار ویروس جلوگیری نمی‌کند. با این حال کاندوم از فرد در برابر سایر عفونت‌های مقاربتی محافظت می‌کند و بخش مهمی از رابطه جنسی ایمن برای بسیاری از افراد است.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

انواع 6 و 11 ویروس اچ پی وی، می‌توانند یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی عودکننده ایجاد کنند. این بیماری باعث ایجاد زگیل در راه‌های هوایی و ریه‌ها می‌شود. اگر زنان مبتلا به زگیل تناسلی زایمان کنند، ممکن است کودک آن‌ها در معرض خطر ابتلا به زگیل در گلو و راه تنفس باشد. در موارد نادر ممکن است آن‌ها به پاپیلوماتوز تنفسی عودکننده مبتلا شوند.

نحوه انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی ایجاد می‌شود. این ویروس حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده‌ای وجود ندارد منتقل می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس علائمی ندارند اما همچنان می‌توانند آن را منتقل کنند. اگر زگیل تناسلی دارید، شرکای جنسی فعلی شما باید معاینه شوند زیرا ممکن است زگیل داشته باشند و از این موضوع اطلاعی نداشته باشند. پس از ابتلا به عفونت، ممکن است هفته ها تا چندین ماه طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

بیماری زگیل تناسلی می‌تواند از راه‌های زیر منتقل شود:

 • تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال و مقعدی
 • رابطه جنسی دهانی (اما این نادر است)

این ویروس همچنین می تواند در هنگام تولد از مادر به نوزاد منتقل شود، اما این اتفاق نادر است. اگر ناحیه عفونی را لمس کنید و سپس قسمت دیگری از بدن خود را لمس کنید، زگیل تناسلی می تواند پخش شود. شما نمی توانید از طریق بوسیدن یا استفاده از چیزهایی مانند حوله، کارد و چنگال، فنجان یا توالت فرنگی به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

 


منابع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *