بیماری شبیه به زگیل تناسلی! زنگ خطر ، اشتباه نگیرید!!!

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • بیماری شبیه به زگیل تناسلی! زنگ خطر ، اشتباه نگیرید!!!
بیماری شبیه به زگیل تناسلی! زنگ خطر ، اشتباه نگیرید!!!

برخی از نشانه های بیماری های پوستی مشابه هم می باشد . زگیل تناسلی یک نوع  از بیماری‌های پوستی مقاربتی می باشد  که می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. جالب است بدانید که بیماری‌های پوستی بسیاری هستند که، علائم آن‌ها شبیه زگیل تناسلی است.

با توجه به اینکه  شیوع  زگیل تناسلی و خطراتی که برای فرد در برداردافزایش پیدا کرده است، بسیاری از افراد نسبت به  علائم پوستی که در بدن آن ها ظاهر شده است بسیار  حساس شده‌اند. دقت داشته باشید همواره مطمئن‌ترین راه برای اطمینان از سلامت خود، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های مرتبط در این زمینه است. در سال‌های اخیر   تعداد مبتلایان به انواع زگیل در جهان افزایش پیدا کرده است. همه افرادی که از نظر روابط جنسی  فعال هستند ، احتمالا با عارضه‌هایی مواجه خواهند شد که شبیه زگیل تناسلی باشد. چراکه ابتلا به زگیل تناسلی همیشه یک واهمه بین افراد بوده و منجر به عوارض خطرناکی مانند انواع سرطان از جمله سرطان دهانه رحم در بانوان خواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

اولین قدم برای جلوگیری از انتشار این بیماری شناخت ویروس HPV می باشد ، شناخت کامل این بیماری و بیماری‌های مشابه آن است که  می تواند به درمان آن  کمک می کند. (لینک به مقاله HPV چیست ؟)

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است. که باعث ایجاد زخم‌هایی می‌شود که  این زخم ها به شکل تاول‌های دردناک نوعی برجستگی پر از مایع هستند که می‌توانند باز شوند و مایع ترشح کنند.

انواع ویروس تخال تناسلی

دو نوع ویروس  به نام هرپس سیمپلکس (HSV)  وجود دارد که باعث تبخال تناسلی می شود:

HSV-1این نوع ویروس معمولا باعث تبخال می شود، اما در برخی از افراد می تواند باعث تبخال تناسلی نیز شود.

HSV-2 این نوع  ویروس هم معمولا باعث تبخال تناسلی می شود، اما در برخی موارد می تواند باعث تبخال نیز شود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است  که در سال 2016، حدود 3.7 میلیارد نفر از افراد زیر 50 سال به HSV-1 مبتلا شده اند. در همان سال، حدود 491 میلیون نفر در سنین 15 تا 49 سال به عفونت HSV-2 مبتلا شدند.ویروس ها از طریق خراشیدگی پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن می شوند. غشاهای مخاطی لایه های نازکی از بافت هستند که دهانه های بدن شما را می پوشانند. این نوع ویروس  را می توان در بینی، دهان و اندام تناسلی شما یافت.

هنگامی که ویروس ها در داخل بدن قرار می گیرند، خود را در سلول ها ترکیب می کنند. ویروس‌ها به راحتی تکثیر می‌شوند یا با محیط خود سازگار می‌شوند، که درمان آن‌ها را دشوار می‌کند.

HSV-1 یا HSV-2 را می توان در مایعات بدن از جمله بزاق ، مایع منی، و ترشحات واژن یافت.

تبخال تناسلی

شناخت علائم تبخال تناسلی :

علائم عمومی برای مردان  شامل تاول در موارد زیر است:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 •  باسن (نزدیک یا اطراف مقعد)

علائم عمومی برای زنان  عبارتند از تاول در اطراف یا نزدیک:

 • واژن
 • مقعد
 • باسن

علائم عمومی برای هر کسی شامل موارد زیر می باشد:

 • تاول ها ممکن است در دهان و روی لب ها، صورت و هر جای دیگری که با نواحی عفونت تماس داشته باشد ظاهر شود.
 • ناحیه ای از بدن  که به این بیماری مبتلا شده است، اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا گزگز می کند.
 • تاول ها ممکن است زخمی شوند دقت کنید که ممکن است که از  زخم های باز  مایع ترشح شود.
 • ممکن است در عرض یک هفته پس از شیوع این بیماری پوستی، پوسته ای روی زخم هایتان ظاهر شود.
 • غدد لنفاوی ممکن است متورم شوند.  این غدد  با عفونت و التهاب در بدن مبارزه می کنند.
 • عفونت ویروسی ممکن است باعث سردرد، بدن درد و تب شود.

برخی از نوزادانی که با تبخال تناسلی متولد می شوند، می توانند عوارض بسیار جدی  داشته باشند که این عوارض شامل  :

 • کوری
 • ضربه مغزی
 • مرگ

بسیار مهم است که در صورت وجود تشخیص این  تبخال تناسلی یا ابتلا به( HSV هرپس سیمپلکس) در دوران بارداری به پزشک اطلاع دهید.

بیماری پوستی کراتوزسبورئیک چیست؟

کراتوزسبورئیک بیماری پوستی است که لکه‌های رنگی  را ، در اطراف واژن به وجود می‌آورد ولی خطر زیادی  ایجاد نمی‌کند. این لکه‌ها می توانند برجسته یا تخت باشند. بیشترین تفاوت کراتوزسبورئیک با زگیل تناسلی این است که زگیل تناسلی نوعی بیرون آمدگی یا برجستگی شبیه به گل کلم دارد  ولی  در حالی که کراتوزسبورئیک ممکن است دانه‌های تخت باشند.

علائم کراتوز سبورئیک چه مواردی می باشد؟

کراتوز سبورئیک معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، برای برخی افراد ممکن است در  آن محل خارش داشته باشد، اگر چه معمولا دردناک نیست.

کراتوز سبورئیک

 

علل و عوامل کراتوز سبورئیک چیست ؟

عوامل خطر زیر ممکن است احتمال ابتلا به کراتوز سبورئیک را افزایش دهد:

 • سن :

این عارضه بیشتر  در افرادی با سنین  30 یا 40 سالگی  ایجاد می شود ، و خطر ابتلا به آن  همچنین با افزایش سن افزایش می یابد. البته این بیماری در افراد کمتر از 20 سال  زیاد شایع نیست.

 • ژنتیک:

تقریبا  این بیماری پوستی در خانواده ها دیده می شود و در بیشتر موارد  می تواند ارثی باشد. خطر بیماری با تعداد خویشاوندان بیولوژیکی مبتلا ،  می تواند افزایش می یابد.

 • بارداری یا هورمون درمانی:

کراتوز سبورئیک ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود و باعث مشکلات جزعی شود.

 • قرار گرفتن مکرر در معرض آفتاب:

محققان در کره جنوبی دریافتند کراتوز سبورئیک، بیشتر در پوست‌های رخ می دهد که در معرض افتاب هستند. تا پوست های محافظت شده… با این حال، احتمال بروز  کراتوز سبورئیک روی پوستی که معمولاً در فضای باز پوشانده می شود نیز وجود دارد. و عموماً در افراد با پوست های  روشن شایع تر است، اگرچه افرادی که پوست تیره تر دارند نیز می توانند به آن مبتلا شوند.

انواع بیماری پوستی

بیماری پوستی سیرینگوما

سیرینگوما عارضه‌ ی پوستی دیگری  است که، در نتیجه آن دانه‌های کوچکی اطراف چشم، روی گونه یا پلک به وجود می‌آیند. در بعضی موارد ممکن است این دانه‌ها در اطراف واژن هم به وجود بیایند و در نهایت با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شود. جالب است که بدانید دلیل ایجاد این بیماری پوستی غدد عرق است .

سیرینگوما در بیشتر موارد بی‌ضرر است و علائمی ایجاد نمی‌کند. با این وجود به ندرت در برخی از افراد مبتلا به سیرینگوما  درد و خارش شدید به ویژه هنگام تعریق احساس می شود. گذشته از تاثیر سیرینگوما بر روی زیبایی ظاهری، معمولا هیچ عارضه جانبی دیگری ندارد.

بیماری پوستی کوندیلومالاتا

کوندیلوما لاتا ضایعه ای  است که، بسیار شبیه به زگیل تناسلی است و هم‌زمان  هم با زگیل تناسلی  بروز پیدا می‌کند. تنها تفاوت ظاهری که بین این دو وجود دارد این است که نسبت به زگیل تناسلی مرطوب تر است.  و در برخی  موارد ممکن است با زخم نیز  همراه باشد. این عارضه درمان متفاوتی با زگیل تناسلی دارد و چون هم‌زمان با آن ظاهر می‌شود تشخیص آن مهم و دشوار است.

در مورد زگیل تناسلی بیشتر بدانید!

جالب است بدانید این نوع بیماری پوستی  در حدود یک سوم از بیماران سیفلیس ثانویه رخ می دهد و با فرسایش های بدون درد، مخاطی و زگیل دار مشخص می شود که ماهیتی صاف، مخملی، مرطوب و پهن دارند. همچنین آنها تمایل دارند در نواحی گرم و مرطوب اندام تناسلی رشد کنند. این ضایعات بسیار عفونی هستند. رفع کامل این ضایعات  خودبخودی می باشد و پس از چند روز تا چند هفته اتفاق می‌افتد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *