دیابت

دیابت یکی از چالش‌های بهداشتی دهه‌های اخیر می باشد که بار اقتصادی سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند .

تخمین زده شده نزدیک به ۱۱ درصد از جمعیت بزرگسال جهان به دیابت و ۷.۳ درصد دیگر به پیش‌دیابت مبتلا هستند. فدراسیون بین‌المللی دیابت تخمین می‌زند تا سال ۲۰۴۵ میلادی نزدیک ۱.۳ میلیارد نفر از مردم جهان به دیابت یا پیش‌دیابت مبتلا خواهند شد .

در کشور ما بالغ بر ۵ میلیون بیمار مبتلا به دیابت وجود دارد که نیمی از این مبتلایان ، از بیماری خود آگاه نیستند و به دلیل عدم تشخیص به موقع ، دچار عوارض خطرناکی ناشی از  این بیماری می‌شوند .

دیابت در ابتلای افراد به بیماری ها‌ قلبی و سکته نقش بسزایی دارد و یکی از بیماری‌هایی می باشد که از عوامل پرخطر در ابتلا به کووید ۱۹ نیز محسوب می‌شود .

دیابت

 دیابت نوعی بیماری است که در آن بدن بیمار قادر به جذب قند خون نیست ، به عبارتی لوزالمعده (پانکراس) قادر به تولید انسولین نبوده یا سلول‌های گیرنده انسولین در بدن قادر به جذب آن نیستند .

1.دیابت نوع اول

این بیماری ، یک بیماری مزمن است که در سنین کودکی یا نوجوانی ایجاد می‌شود اما در بزرگسالان هم می تواند ایجاد شود و به دیابت شیرین یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می‌شود . در این بیماری پانکراس بیمار قادر به تولید انسولین نیست ؛ بنابراین این افراد با تزریق انسولین ، میزان قند خون خود را کنترل می کند .
 علت این بیماری معمولا زمینه‌های وراثتی  و ژنتیکی می‌باشد . دیابت نوع 1درمان قطعی ندارد . استفاده از داروها ، رژیم غذایی مناسب و تغییر شیوه زندگی می تواند از بروز عوارض این بیماری جلوگیری کند .

2.دیابت نوع دوم

دیابت نوع 2 رایج ترین نوع دیابت است و یک بیماری مزمن است که در آن دیگر نمی توان قند (گلوکز) خون را تنظیم کرد .

این بیماری معمولا در افراد بالای 30 تا 40 سال رخ می‌دهد و می‌تواند در اثر زمینه‌های ارثی و یا اکتسابی به وجود آید. هنگامی که دیابت نوع 2 در افراد نزدیک خانواده مشاهده می‌گردد ، احتمال ابتلا به دیابت در فرزندان و دیگر افراد نزدیک ، افزایش پیدا می‌ کند . البته دیابت می‌تواند دلایل اکتسابی نیز داشته باشد .

دیابت نوع 2 نتیجه ی ترکیبی از ژنتیک و عادات ناسالم در زندگی است .

مقالات مرتبط برای دیابت

داروهای مفید برای دیابت