سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

  • Home
  • -
  • زنان
  • -
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندروم پلیکیستیک یک اختلال هورمونی شایع است که 5-10٪ از زنان را مبتلا می‌کند.

زنان مبتلا به سندروم پلیکیستیک ، ممکن است دوره ­های قاعدگی خیلی کوتاه یا خیلی طولانی داشته باشند یا سطح هورمون­های مردانه آنها بسیار زیاد باشد . این بیماری ، بدلیل تغییرات در ساخت­وساز هورمون­های داخل تخمدان و مسائل آنزیمی که سبب می­شود میزان این هورمون­ها بالا برود ، رخ می­دهد ؛ در این سندرم ، سطح هورمون­های زنانه مثل استروژن و پروژسترون تعادل ندارد و باعث افزایش هورمون­های مردانه و هورمون انسولین می­گردد .

 تنبلی تخمدان وضعیتی است که باعث بی­نظمی دوران عادت ماهانه ، جوش‌های چرکی (آکنه) ، پوست چرب ، رشد موهای زائد صورت و بدن یا ریزش موهای سر می‌گردد ؛ در چنین وضعیتی حاملگی می‌تواند به سختی انجام شود . اغلب زنان مبتلا به سندرم پلی­کیستیک اضافه وزن دارند یا چاق هستند .

علت اصلی سندرم پلی­کیستیک هنوز ناشناخته است ؛ تشخیص و درمان اولیه همراه با کاهش وزن ، می­تواند خطر عوارض طولانی مدتی چون دیابت نوع 2 و بیماری­های قلبی را کاهش دهد .

 

علائم

1. خونریزی‌های نامنظم ماهیانه که می‌تواند به صورت حجم خونریزی کم یا زیاد ، فواصل نامنظم خونریزی (غیرقابل پیش بینی بودن سیکل ماهانه) باشد .
۲. نازایی
۳. افزایش ناگهانی وزن
۴. رویش موهای زائد (هیرسوتیسم) در صورت ، سینه ، شکم یا بالای ران‌ها
۵. آکنه به ویژه بعد از نوجوانی
۶. پوست چرب
۷. کیست‌های کوچک در تخمدان
۸. آکانتوزیس نیگریکانس (ضخیم و مخملی شدن و تیره رنگی قسمت‌هایی از پوست بدن)
9. کلفت شدن صدا
10. ریزش مو
11. دردهای مزمن لگن
12. اضطراب و افسردگی

علت

علت این بیماری به طور کامل شناخته شده نیست و به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از عوامل در ابتلا به این سندرم دخیل هستند .

احتمالا این موارد هستند :

مقاومت به انسولین :

انسولین ، قند را به سلول­ها انتقال می­دهد . زمانی که بدن به این هورمون مقاوم باشد ، قند از خون وارد سلول­ها نمی­شود و سطح آن در خون افزایش می­یابد . از طرفی بدن بعلت قند­خون بالا ، انسولین بیشتری می­سازد . که خود در تقابل با هورمون­های تخمدان است .

وراثت :

تحقیقات نشان می­دهد که ، ژن­های خاص ممکن است به سندروم پلی­کیستیک مرتبط باشند .

آندروژن بسیار بالا :

تخمدان­ها بعلت بزرگی و افزایش بافت استروما سطح غیر­طبیعی آندروژن را تولید می­کنند که منجر به رشد موهای زائد و آکنه می­شود .

 التهاب خفیف:

التهاب خفیف به معنی ، تولید گلبول­های سفید خون برای مقابله با عفونت است . برخی از تحقیقات بیان دارند ، زنان مبتلا به تنبلی تخمدان ، نوعی التهاب خفیف دارند که تخمدان­های پلی­کیستیک را به تولید آندروژن تحریک می­کند و موجب مشکلات قلبی عروقی می­شود .

روش های تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک

هیچ تستی برای تشخیص قطعی وجود ندارد ؛ پزشک شما با بحث درباره سابقه پزشکی شما ، از جمله دوره­های قاعدگی و تغییرات وزن ، شروع خواهد کرد . یک معاینه فیزیکی ، شامل بررسی رشد موهای زائد ، مقاومت به انسولین و آکنه انجام می­شود پس از آن ، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای اندازه­گیری سطح هورمون و تجزیه و تحلیل آن را درخواست کند . این آزمایش ، می­تواند علل احتمالی ناهنجاری­های قاعدگی و یا ازدیاد آندروژن را نشان دهد .

درمان

درمان بسته به هر فرد و نوع علائمش و اینکه آیا تمایل به بارداری دارد یا نه متفاوت است .

تغییر سبک زندگی

در افراد چاق کاهش وزن حتی در حد ۵ تا ۷ کیلوگرم باعث ایجاد سیکل‌های منظم ماهانه می‌شود . کاهش وزن باعث بهبود تخمک­گذاری و افزایش باروری ، کم شدن کلسترول خون ، کم­شدن مقاومت به انسولین و کاهش رشد موی زاید و آکنه می‌شود .

دارو

قرص­های ضد­بارداری خوراکی اغلب برای کاهش رشد موهای اضافی و آکنه استفاده می‌شوند . همچنین این قرص‌ها دوره قاعدگی را منظم‌تر و از بارداری و برخی از انواع سرطان جلوگیری می‌کند . همانطور که گفته شد ، به نظر می‌رسد که متفورمین ممکن است خطر ابتلا به دیابت یا سندرم متابولیک را کاهش دهد . به علاوه ، موهای زائد و آکنه‌ها را هم می‌توان با تجویز داروهایی که هورمون‌های مردانه را کاهش می‌دهند ، درمان کرد .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *