ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

روشی ساده برای جلوگیری از بروز سندروم متابولیک در کودکان

  • Home
  • -
  • بیماری های متابولیک
  • -
  • روشی ساده برای جلوگیری از بروز سندروم متابولیک در کودکان
روشی ساده برای جلوگیری از بروز سندروم متابولیک در کودکان

بررسی نتایج حاصل شده از 20 سال مطالعه قند و لیپید تهران نشان داد :

رژیم غذایی سالم می تواند از بروز سندروم متابولیک در کودکان جلوگیری کند .

طی دهه­ های اخیر و بدلیل تغییرات عمده در شیوه زندگی افراد ، شاهد افزایش جمعیت مبتلایان سندرم متابولیک و طبیعتا روند روبه رشد معلولیت ها ومرگ و میرهای ناشی از آن هستیم .

تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان در سراسر جهان تحت تأثیر این سندرم قرار می‌گیرند که عمدتاً به دلیل افزایش مداوم شیوع چاقی و عادت به بی‌تحرکی است .

گروه کودکان و نوجوانان از جمله گروه­های سنی بسیار آسیب­پ ذیر در مقابل این بیماری به شمار می­ آیند زیرا ابتلای آنها منجر به  کاهش راندمان آنها در بزرگسالی شده و باتوجه به فراوانی شیوع ، به کاهش بهره­ وری اجتماعی خواهد انجامید .لذا شناسایی عوامل ایجادکننده سندرم متابولیک می­تواند از بابت یافتن راه­های پیشگیری از آن حائز اهمیت باشد .

مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه به تازگی توانسته است براساس نتایج حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران ؛ اثرات تغذیه بر پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در کودکان را اثبات کند .

با بررسی کیفیت رژیم غذایی و رابطه آن با سندرم متابولیک و اجزای آن در نوجوانان مشخص شد که پیروی از یک رژیم غذایی سالم طراحی شده به میزان ۶۵ درصد احتمال بروز سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد .

معمولاً کاهش توده چربی باعث بهبود کلی همه اجزای سندروم متابولیک می شود. با این وجود، تک تک اجزای سندرم متابولیک باید در اسرع وقت و با استفاده از بهترین روش فعلی درمان شوند.

هرکس مقدار بیشتری غلات ، سبزیجات ، لبنیات و میوه مصرف کند امتیاز مثبت و هرکس مقدار بیشتری گوشت قرمز نسبت به گوشت سفید ، کره ، نوشابه ، میان ­وعده ­های شیرین و شور و فست فود استفاده کند ؛ امتیاز منفی برای او درنظر گرفته شده است ونهایتا گروهی که امتیازات بیشتری داشته­ باشند ، احتمال ابتلای آنها به سندروم متابولیک کمتر می­باشد .

یک رژیم غذایی سالم برای کودکان باید حاوی مقدار کافی غلات ، سبزیجات و میوه­ ،لبنیات و… باشد تا فرد مورد نظر از نظر تغذیه­ای رژیم غذایی سالمی داشته باشد .

منبع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *