ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

چربی احشایی و راه های درمان:

 • Home
 • -
 • اختلالات چربی خون
 • -
 • چربی احشایی و راه های درمان:
چربی احشایی و راه های درمان:

چربی احشایی و راه های درمان:

(مدت مطالعه مقاله : 6 دقیقه)

افزایش سایز دور کمر، معمولا یکی از مشکلاتی است که افزایش سن به انسان تحمیل می‌کند؛ به خصوص برای زنان پس از دوران یائسگی، چربی بدن تمایل دارد تا به سمت شکم منتقل شود. البته همه‌ی چربی‌ها بد نیستند، ولی آن دسته از چربی‌های موجود در اعماق شکم که به عنوان چربی احشایی شناخته می‌شوند را نباید دست کم گرفت! داشتن مقداری چربی برای بدن ضروری است. در بدن انواع مختلفی از چربی وجود دارد. تأثیر این چربی‌ها بر سلامت متفاوت است.

چربی احشایی نوعی چربی بدن است که در حفره شکمی ذخیره می شود. در نزدیکی چندین اندام حیاتی قرار دارد، از جمله:

  • کبد

  • معده

  • روده ها

همچنین می تواند در رگ ها ایجاد شود.

چربی احشایی گاهی اوقات به عنوان “چربی فعال” شناخته می شود زیرا می تواند به طور فعال خطر ابتلا به مشکلات جدی را افزایش دهد. اگر مقداری چربی شکم دارید، این لزوماً چربی احشایی نیست. چربی شکم همچنین می تواند چربی زیر پوستی باشد که درست زیر پوست ذخیره می شود. چربی زیر جلدی، نوعی چربی است که در بازوها و پاها نیز یافت می شود، و راحت تر هم دیده می شود.چربی احشایی در واقع داخل حفره شکمی است و به راحتی دیده نمی شود.

نحوه تشخیص چربی احشایی :

نحوه تشخیص قطعی چربی احشایی، سی تی اسکن یا ام آر آی است. با این حال، این روش ها گران و زمان بر هستند.

در عوض، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً از دستورالعمل های عمومی برای ارزیابی چربی احشایی و خطرات سلامتی که برای بدن شما ایجاد می کند استفاده می کنند.

طبق تحقیقات، حدود 10 درصد تمام چربی بدن، چربی احشایی است.

یک راه آسان برای تعیین اینکه آیا ممکن است در معرض خطر چربی احشایی باشید، اندازه گیری دور کمر است.

به گفته دانشگاه هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان، اگر یک زن هستید و اندازه دور کمر شما 82 سانتی متر یا بیشتر است، در معرض خطر چربی احشایی هستید. همچنین مردان زمانی که دور کمرشان 102 سانتی متر  یا بیشتر باشد در معرض این خطر قرار دارند.

 چربی احشایی چگونه اندازه گیری می شود:

نسبت دور کمر به باسن (WHR) :

شما نمی توانید درصد چربی احشایی خود را در خانه اندازه گیری کنید ، با این حال، می توانید نسبت دور کمر به باسن (WHR) خود را در خانه تعیین کنید یا از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که این اندازه گیری را برای شما تعیین کند.

برای محاسبه WHR خود در خانه، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

صاف بایستید کوچکترین قسمت کمر خود را بیابید و اندازه بگیرید. معمولاً درست بالای ناف است. این اندازه گیری دور کمر شماست ، پهن ترین قسمت باسن یا باسن خود را بیابید و اندازه بگیرید. این اندازه گیری دور باسن شما است دور کمر خود را بر دور باسن خود تقسیم کنید. این WHR شماست.

نسبت قد به کمر (WHtR):

همچنین می توانید از نسبت قد به دور کمر (WHtR) استفاده کنید. طبق یک مطالعه سال 2020، WHtR به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مفید است. محققان دریافتند که داشتن WHtR بالا یکی از بهترین شاخص‌ها است که نشان می‌دهد فرد مبتلا به دیابت نوع 1 دارای درصد بالایی از چربی احشایی است.این یک معیار قابل اعتمادتر از WHR، شاخص توده بدنی (BMI) و شاخص شکل بدن (ABSI) در نظر گرفته شد.

برای محاسبه WHtR در خانه، به سادگی دور کمر خود را بر قد خود تقسیم کنید. شما می توانید بر حسب اینچ یا سانتی متر اندازه گیری کنید، به شرطی که دور کمر و قد خود را با همان واحد اندازه گیری کنید.یک WHtR ایده آل معمولاً بیشتر از 50/0 نیست.

عوارض چربی احشایی:

چربی احشایی می تواند بلافاصله شروع به ایجاد مشکلاتی کند که سلامتی انسان را تهدید می کند. این خطر می تواند مقاومت به انسولین را افزایش دهد، حتی اگر هرگز دیابت یا پیش دیابت نداشته اید. همچنین می تواند فشار خون را به سرعت افزایش دهد.

مهم تر از همه، حمل چربی اضافی احشایی خطر ابتلا به چندین بیماری جدی و تهدید کننده زندگی را افزایش می دهد. این شامل:

 • حمله قلبی و بیماری قلبی
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • سرطان پستان
 • سرطان روده بزرگ
 • بیماری آلزایمر

چگونه از شر چربی های احشایی خلاص شویم :

چربی احشایی به شدت پذیرای موارد زیر است:

 • ورزش
 • رژیم غذایی
 • سایر تغییرات سبک زندگی که به حفظ وزن متوسط کمک می کند.

ورزش :

در صورت امکان، حداقل 30 دقیقه هر روز ورزش کنید. مطمئن شوید که هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی را شامل می شود. در حالت ایده آل، 5 روز در هفته 30 دقیقه ورزش کاردیو و حداقل 3 بار در هفته تمرینات قدرتی انجام دهید.

رژیم غذایی :

 

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیز مهم است.تا جایی که ممکن است، غذاهای فرآوری شده و پر قند را از رژیم غذایی خود حذف کنید و از پروتئین های بدون چربی، سبزیجات و کربوهیدرات های پیچیده بیشتری مانند سیب زمینی شیرین، لوبیا و عدس استفاده کنید.

سبک زندگی :

هورمون استرس کورتیزول در واقع می تواند میزان ذخیره چربی احشایی بدن شما را افزایش دهد، بنابراین کاهش استرس در زندگی به کاهش چربی کمک می کند. مدیتیشن، تنفس عمیق و سایر تاکتیک های مدیریت استرس را تمرین کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟؟

اگر مرد هستید و دور کمر شما بیش از 102 سانتی متر  است، یا اگر یک زن هستید و دور کمر شما بیش از 89 سانتی متر  است، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌هایی مانند آزمایش خون یا نوار قلب ECG) یا ( EKG برای بررسی خطرات سلامتی مرتبط با شیوع بالای چربی احشایی استفاده کند.

چربی احشایی قابل مشاهده نیست، بنابراین ما همیشه نمی دانیم که وجود دارد. که این مورد  آن را بسیار خطرناک تر می کند. از طرف دیگر، معمولاً قابل پیشگیری است.حفظ یک سبک زندگی سالم، فعال و کم استرس می تواند به جلوگیری از تجمع بیش از حد چربی احشایی در حفره شکم کمک کند.

منبع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *