عفونت ریه و علائم آن

 • Home
 • -
 • بیماری های عفونی
 • -
 • عفونت ریه و علائم آن
عفونت ریه و علائم آن

عفونت ریه زمانی اتفاق می‌افتد که یک ویروس، باکتری یا قارچ وارد ریه‌های شما شده و باعث التهاب شود. عفونت ریه می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد. چند نوع رایج عفونت ریه وجود دارد. یکی از شایع‌ترین انواع عفونت ریه، ذات‌الریه یا پنومونی است. ذات‌الریه بر کیسه‌های هوایی کوچک‌تر ریه‌های شما تاثیر می‌گذارد. این بیماری اغلب توسط باکتری‌های مسری ایجاد می‌شود؛ اما می‌تواند توسط یک ویروس یا قارچ نیز ایجاد شود. شما می‌توانید با تنفس باکتری‌های عامل ذات‌الریه یا ویروس‌های فرد مبتلا به به ذات‌الریه، به این بیماری مبتلا شوید. این ممکن است در صورت عطسه یا سرفه فرد مبتلا به ذات‌الریه رخ دهد. در ادامه رایج‌ترین علائم عفونت ریه را بررسی خواهیم کرد و راه‌های درمانی را معرفی خوهیم کرد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

عفونت ریه چیست؟

عفونت ریه می‌تواند توسط یک ویروس، باکتری و گاهی اوقات حتی یک قارچ ایجاد شود. هنگامی که لوله‌ای برونش یا نایژه‌ها که هوا را به ریه‌های شما منتقل می‌کنند و از آن خارج می‌کنند، عفونی شوند به آن برونشیت گفته می‌شود. برونشیت بیشتر توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود. ویروس‌ها همچنین می‌توانند به ریه‌ها یا مجاری هوایی که به ریه‌های شما منتهی می‌شوند، حمله کنند. به این حالت برونشیولیت یا التهاب نایژک گفته می‌شود. برونشیولیت ویروسی بیشتر در نوزادان رخ می‌دهد. عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. آن‌ها ممکن است برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف یا شرایط مزمن مانند بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) شدیدتر باشند.

علائم عفونت ریه

علائم عفونت ریه از شدید تا خفیف متغیر است. این به عوامل مختلفی از جمله سن و سلامت کلی و اینکه عفونت توسط ویروس، باکتری یا قارج ایجاد شده است یا خیر، بستگی دارد. علائم ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد؛ اما معمولا طولانی‌تر می‌شوند. اگر عفونت ریه دارید، شایع‌ترین علائمی که باید انتظار داشته باشید در ادامه بررسی شده‌اند.

علاپم عفونت ریه

سرفه‌ای که مخاط غلیظ تولید می‌کند.

سرفه باعث می‌شود مخاط تولید شده ناشی از التهاب راه‌های هوایی و ریه‌ها از بدن خارج شوند. گاهی ممکن است این مخاط خونی باشد. هنگام ابتلا به برونشیت و ذات‌الریه، ممکن است سرفه‌ای داشته باشید که مخاط غلیظی تولید می‌کند که ممکن است رنگ مشخصی از جمله روشن، سفید، سبز و خاکستری مایل به زرد داشته باشد. سرفه حتی پس از بهبود سایر علائم ممکن است برای چندین هفته ادامه داشته باشد.

دردهای کوبنده قفسه سینه

این نوع درد قفسه سینه  در هنگام سرفه یا تنفس عمیق تشدید می‌شود. درد قفسه سینه که به دلیل عفونت ریه ایجاد می‌شود اغلب به صورت تیز یا کوبنده است. گاهی اوقات دردهای شدید در قسمت میانی و بالای کمر شما احساس می‌شود.

تب

تب هنگامی رخ می‌دهد که عفونت وارد بدن شده و سیستم ایمنی در حال مبارزه با عفونت است. دمای طبیعی بدن معمولا حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است. اگر عفونت باکتریایی ریه دارید، ممکن است تب شما تا 105 درجه فارنهایت (40.5 درجه سانتیگراد) افزایش یابد که خطرناک است. هر تب شدید بالای 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) اغلب منجر به بسیاری از علائم دیگر مانند تعریق، لرز، دردهای عضلانی، کم‌آبی بدن، سردرد و ضعف می‌شود. اگر تب شما از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) بالاتر رفت یا بیش از سه روز طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

بدن درد

هنگام ابتلا به عفونت ریه ممکن است عضلات و کمر شما  درد بگیرند. به این حالت میالژی گفته می‌شود. گاهی اوقات ممکن است در عضلات التهاب ایجاد می‌شود. این حالت همچنین می‌تواند منجر به درد بدن و عضلات در هنگام ابتلا به عفونت شود.

آبریزش بینی

هنگام ابتلا به عفونت ریه مانند برونشیت، معمولا آبریزش بینی و سایر علائم آنفولانزا مانند عطسه رخ می‌دهد.

عفونت ریه و سرفه

تنگی نفس

هنگام عفونت ریه ممکن است احساس کنید نفس کشیدن دشوار است و یا نمی‌توانید به طور کامل نفس بکشید. در صورتی که تنگی نفس دارید بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراحعه کنید.

خستگی

وقتی بدنتان با عفونت مبارزه می‌کند، معمولا احساس تنبلی و خستگی می‌کنید. استراحت در این دوران بسیار مهم است.

خس خس سینه

عفونت ریه ممکن است سبب شود هنگام بازدم صدای سوت مانند بشنوید که به آن خس خس سینه می‌گویند.  این ناشی از تنگ شدن مجاری هوایی یا التهاب است.

کبودی پوست یا لب

به دلیل کمبود اکسیژن ممکن است رنگ لب‌ها یا ناخن‌های شما کمی آبی به نظر برسد.

صدای تق تق ریه‌ها

یکی از نشانه‌های بارز عفونت ریه، صدای تق تق در قاعده ریه‌ها است که به آن بی باسیلار کرک لز (bibasilar crackles) نیز می‌گویند. پزشک می‌تواند با استفاده از استتوسکوپ یا همان گوشی پزشکی این صداها را بررسی کند.

علل ایجاد عفونت ریه

ویروس‌ها یا باکتری‌ها باعث عفونت ریه می‌شوند. انواع عفونت ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 • ذات‌الریه
 • برونشیت
 • برونشیولیت

به ندرت، عفونت قارچی نیز ممکن است باعث عفونت ریه شود. این قارچ‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند.

 • پنوموسیستیس جیرووسی
 • آسپرژیلوس
 • هیستوپلاسما کپسولاتوم

علت عفونت ریه

برخی از عفونت‌های قارچی ریه در افرادی که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند مانند افراد مبتلا به سرطان و اچ‌آی‌وی به دلیل استفاده از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی شایع‌تر است. این می‌تواند شامل پنومونی پنوموسیستیس باشد. اما سایر عفونت‌های قارچی بومی مانند کوکسیدیوئیدومیکوزیس ریوی (تب دره) می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. آن‌ها با تنفس اسپورهایی که معمولاً در خاک در بیابان‌های جنوب غربی ایالات متحده و در آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می‌شوند، بیمار می‌شوند.

ذات‌الریه یا پنومونی

پنومونی یک عفونت شایع ریه است. این بیماری کیسه‌های هوایی ریه‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عفونت می‌تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد و می‌تواند توسط ویروس‌ها، باکتر‌ی‌ها یا قارچ‌ها ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: انواع عفونت های تنفسی!

برونشیت

برونشیت زمانی رخ می‌دهد که لوله‌های برونش یا نایژه‌ها ملتهب شوند. این لوله‌ها هوا را وارد ریه‌های شما می‌کنند. برونشیت معمولاً ناشی از بیماری‌های ویروسی است تا عفونت‌های باکتریایی؛ اما عفونت‌های باکتریایی نیز می توانند باعث برونشیت شوند. علل برونشیت می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • ویروس آنفولانزا
 • RSV
 • مایکوپلاسما پنومونیه
 • کلامیدیا پنومونیه
 • بوردتلا سیاه سرفه

برونشیولیت

برونشیولیت زمانی اتفاق می‌افتد که کوچک‌ترین مجرای هوا در ریه‌های شما به نام برونشیل ملتهب می‌شود. این می‌تواند باعث سرفه و مشکل در تنفس شود. RSV شایع‌ترین علت برونشیولیت است. اما می‌تواند توسط ویروس‌های دیگر ایجاد شود. در کودکان شایع‌تر است.

تشخیص عفونت ریه

تشخیص عفونت ریه

پزشک از شما در مورد سابقه پزشکی و علائم شما می‌پرسد. او ممکن است در مورد شغل، سفر اخیر یا قرار گرفتن در معرض حیوانات سؤالاتی بپرسد. همچنین او دمای بدن شما را اندازه گیری می‌کند و با گوشی پزشکی به صدای قفسه سینه شما گوش می دهد تا آن‌ را بررسی کند. راه‌های رایج برای تشخیص عفونت ریه می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • رادیوگرافی قفسه سینه یا سی‌تی‌اسکن
 • اسپیرومتری، ابزاری است که میزان و سرعت هوا را در هر نفس اندازه‌گیری می‌کند
 • پالس اکسیمتری برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن در خون شما
 • نمونه‌برداری از مخاط و یا ترشحات بینی
 • سواب گلو
 • شمارش کامل خون
 • کشت خون

درمان عفونت ریه

معمولاً برای از بین بردن عفونت‌های باکتریایی نیاز به آنتی بیوتیک است. عفونت قارچی ریه نیز ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد قارچی مانند کتوکونازول یا وریکونازول داشته باشد. آنتی بیوتیک ها روی عفونت‌های ویروسی کار نمی‌کنند. در اغلب موارد بدن به تنهایی با عفونت مقابله می‌کند و باید صبر کنید تا دوره بیماری طی شود. در عین حال، می‌توانید به بدن خود کمک کنید تا با عفونت مقابله کند و با درمان‌های خانگی زیر به بهبود علائم کمک کنید.

 • استفاده از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کنترل تب و درد
 • آب زیاد بنوشید.
 • آب نمک غرغره کنید.
 • تا حد امکان استراحت کنید.
 • از یک دستگاه رطوبت‌ساز مثل بخور برای ایجاد رطوبت در هوا استفاده کنید.
 • هر آنتی بیوتیک تجویز شده را تا زمانی که از بین برود مصرف کنید.

گاهی هنگام عفونت شدید ریه ممکن است لازم باشد در بیمارستان تحت نظر باشید. در طول اقامت، اگر مشکل تنفسی دارید، ممکن است آنتی بیوتیک، مایعات داخل وریدی(IV)  و درمان تنفسی دریافت کنید.


منابع

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *