ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

اگر خون قرمز است چرا برخی رگ ها به شکل آبی یا سبز دیده می شود ؟

  • Home
  • -
  • اخبار
  • -
  • اگر خون قرمز است چرا برخی رگ ها به شکل آبی یا سبز دیده می شود ؟
اگر خون قرمز است چرا برخی رگ ها به شکل آبی یا سبز دیده می شود ؟

به گزارش بهداشت نیوز ، کوتاه ‌ترین پاسخ ممکن برای این پرسش «خیر» است، این استدلال صحیح نیست و خون انسان همیشه قرمز است. هر مولکول هموگلوبین (پروتئین حامل اکسیژن در سلول‌های گلبول‌ قرمز) حاوی 4 اتم آهن هستند. که نور قرمز را بازتاب می‌ دهند و در واقع این اتم‌ها علت رنگ قرمز خون انسان هستند.

با این حال این رنگ قرمز ممکن است به دلیل تغییرات سطح اکسیژن خون طیف‌های متفاوتی را به خود بگیرد. به عنوان مثال این طیف هنگامی که هموگلوبین، اکسیژن موجود در ریه را جذب می‌کند، به رنگ قرمز روشن دیده می‌ شود.

با این حال به گفته دکتر «کلبر فرترین»، استادیار رشته خون‌ شناسی در دانشگاه داروسازی واشنگتن همین جریان خونی، پس از به مقصد رساندن اکسیژن و بازگشت به ریه، رنگ قرمز تیره به خود می‌ گیرد.

اطلاعات تکمیلی از تغییر رنگ خون انسان :

با این تفاسیر می‌توان گفت خون انسان ممکن است بنابر دلایل مختلفی، در طیف‌های متفاوتی از رنگ قرمز دیده شود. اما رنگ خون هیچ انسانی تحت هیچ شرایطی به رنگ آبی در نمی‌آید. به همین ترتیب احتمالا بارها هنگام خون دادن مشاهده کرده‌اید که خون خارج شده از رگ‌های «ظاهرا» آبی یا سبز، چه تیره باشد و چه روشن همچنان داخل طیف رنگی قرمز قرار دارد.

از سوی دیگر همین رنگ سبز یا آبی برخی رگ‌ها نیز در واقع یک توهم دیداری محسوب می‌شود. و علت آن نیز بدین خاطر است که رگ مذکور زیر لایه‌ ای نازک اما همچنان چشمگیر از پوست قرار دارد. به گفته دکتر فرترین، این رنگ‌های مشاهده شده توسط ما در حقیقت بر مبنای طول موجی هستند که توسط شبکیه چشم دریافت می‌شوند. و لایه‌های مختلف پوست این طول موج‌ها را به روش‌های متفاوتی پراکنده می ‌کنند.

به همین ترتیب رگ‌ها در زیر پوست‌های تیره ‌تر اغلب به رنگ سبز دیده می‌شوند. در حالی که همین رگ‌ها زیر پوست‌های روشن‌ تر به رنگ آبی یا بنفش دیده می‌شوند. علت این امر همچنان به طول موج آنها بازمی‌ گردد زیرا طول موج نور سبز یا آبی از طول موج قرمز کوتاه تر هستند.

همچنین به گفته دکتر فرترین، از آنجایی که این طول موج نور قرمز نسبت به نور آبی از توانایی بهتری در نفوذ به بافت بدن برخوردار است، این نور توسط پوست ما جذب می‌شود و در نهایت رنگ‌های آبی و سبز بازتاب داده می‌شوند.

نتیجه:

با در نظر گرفتن موارد مذکور، سایر عروق خونی مانند مویرگ‌ها که به سطح پوست نزدیک ‌تر هستند چندان تحت تاثیر این حالات قرار نمی‌ گیرند. و عموما طبق همان رنگ حقیقی خود ، یعنی قرمز یا صورتی دیده می‌شوند.

دکتر فرترین در ادامه خاطر نشان می‌کند که این حالات، مشابه مراحل اولیه یک کبودی هستند. چرا که کبودی نیز در واقع خونی است که از مجرای خود خارج شده و اگر نزدیک سطح باشد به رنگ‌های قرمز یا بنفش دیده می‌شود. و در صورت عمیق‌ تر بودن جراحت، رنگ آن نیز بیشتر به آبی تمایل دارد.

به عنوان جمع‌ بندی پایانی می‌توان گفت: رنگ خون انسان هیچ‌ گاه از طیف قرمز خارج نمی ‌شود و تنها گونه‌های معدودی از حیوانات کره زمین مانند برخی خرچنگ‌ها، لابسترها، اختاپوس‌ها و عنکبوت‌ها به دلیل دارا بودن مس به جای آهن در هموگلوبین خود، رنگ خون‌ شان آبی است.


https://behdasht.news/

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *