10نکته جالب درباره اچ پی وی (HPV) !!

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • 10نکته جالب درباره اچ پی وی (HPV) !!
10نکته جالب درباره اچ پی وی (HPV) !!

احتمالاً شنیده اید که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت مقاربتی (STI) می تواند در موارد نادری باعث سرطان شود. اما اچ پی وی دقیقا چیست؟ آیا می دانستید که واکسنی وجود دارد که می تواند از آن جلوگیری کند؟ یا اینکه می توانید بدون داشتن رابطه جنسی به برخی از انواع HPV مبتلا شوید؟

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

چند مورد جالب در رابطه با اچ پی وی :

 • برخی از انواع اچ پی وی سرطان زا نیستند :

انواع مختلفی از HPV وجود دارد و همه آنها باعث سرطان نمی شوند. HPV فقط یک نوع ویروس نیست ،در واقع بیش از 200 نوع ویروس مرتبط است. به عنوان مثال، نوعی از اچ پی وی که می تواند باعث زگیل تناسلی شود با نوعی که می تواند باعث سرطان شود، متفاوت است.از این 200 نوع، تقریبا حدود 14 نوع وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از 37000 مورد سرطان سالانه در ایالات متحده به دلیل عفونت اچ پی وی ایجاد می شود. با این حال، در 9 نفر از 10 نفری که به اچ پی وی مبتلا می شوند، عفونت به خودی خود از بین می رود و احتمال ایجاد سرطان را بسیار کمتر می کند.

 • 99 درصد جمعیت جهان درگیر اچ پی وی هستند :

احتمالاً در طول زندگی خود حداقل به یک نوع HPV مبتلا خواهید شد. یکی از راه های انتاقال ویروس اچ پی وی داشتن رابطه جنسی است و به همیت علت اکثر افراد دارای فعالیت جنسی حداقل در طول زندگی خود به یک نوع HPV مبتلا می شوند. توجه کنید که رعایت بهداشت فردی و  استفاده از کاندوم میتواند تا حد زیادی از ابتلا شدن به ویروس hpv  جلوگیری کند.

اچ پی وی در دنیا

بیشتر بدانید: همه چیز درباره زگیل تناسلی

 • HPV بیماری بی صدا :

HPVمعمولاً علائمی ایجاد نمی کند. جدا از انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، بیشتر عفونت های اچ پی وی علائمی ایجاد نمی کنند، به این معنی که افرادی که اچ پی وی دارند معمولاً نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

 • HPV علت سرطان دهانه رحم :

HPV پرخطر نه تنها باعث سرطان دهانه رحم، بلکه سرطان های دیگر نیز می شود. افراد از هر جنس ، نه فقط زنان  ممکن است از اچ پی وی به سرطان مبتلا شوند. در واقع، داده های CDC نشان می دهد که در ایالات متحده، 4 مورد از هر 10 مورد سرطان ناشی از اچ پی وی در مردان رخ می دهد. انواع پرخطر HPV منجر به سرطان نه تنها دهانه رحم، بلکه فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و پشت گلو از جمله قاعده زبان و لوزه ها می شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که افراد مبتلا به HIV، به ویژه مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مقعد ناشی از HPV هستند، اما درمان زودهنگام، برای ایجاد نتایج بهتر مهم است.

غربالگری برای سرطان دهانه رحم ناشی از HPV وجود دارد، اما برای سرطان های دیگر ناشی از ویروس، غربالگری وجود ندارد.زنان می توانند برای سرطان دهانه رحم غربالگری شوند. ابتلا به سرطان دهانه رحم از HPV خطر ابتلا به سرطان ولو را افزایش می دهد. همان نوع HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط است با سرطان فرج نیز مرتبط است. بنابراین، زنان و افرادی که در بدو تولد به زن اختصاص داده شده اند و آلوده به اچ پی وی هستند یا سابقه دیسپلازی دهانه رحم دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان فرج هستند.

ویروس اچ پی وی HPV

 • با یک دوز واکسن ایمن شوید :

اکثر عفونت‌های HPV حتی عفونت‌های پرخطر خود به خود بدون درمان برطرف می‌شوند. بیشتر افراد اندکی پس از فعال شدن از نظر جنسی به HPV مبتلا می‌شوند اما هیچ علامتی ندارند.» بیشتر افراد عفونت را  از جمله انواع پرخطر  در عرض دو سال بدون اینکه بدانند به آن مبتلا شده‌اند پاک می‌کنند. یک دوز واحد واکسن HPV هنوز هم می تواند در برخی موارد مفید باشد.

CDC در حال حاضر توصیه می کند که نوجوانان زیر 15 سال دو دوز از واکسن را حداقل به فاصله 6 ماه دریافت کنند و افراد بین 15 تا 26 سال و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند سه دوز از واکسن را دریافت کنند.با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که یک دوز واحد ممکن است به همان اندازه موثر باشد.

 • راه متفاوت آلوده شدن به اچ پی وی :

شما می توانید بدون داشتن رابطه جنسی به HPV مبتلا شوید. HPV از طریق مایعات بدن مانند مایع منی یا بزاق منتقل نمی شود، بلکه از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. این امر به راحتی از طریق تماس جنسی، مانند رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی اتفاق می افتد اچ پی وی می تواند از طریق هر غشای مخاطی مانند دهان، لب ها، مقعد و قسمت هایی از اندام تناسلی وارد بدن شود.

زمانی که کاندوم به درستی استفاده شود، خطر انتقال HPV را کاهش می دهد. این موضوع 100 درصد نیست، اما تاثیر دارد. که به این دلیل است که ویروس اچ پی وی بیشتر در پوست آلت تناسلی یافت می‌شود، اما واکسن‌ها بسیار مؤثرتر هستند، بنابراین مطمئناً واکسیناسیون افراد راه مؤثرتری برای جلوگیری از عفونت است.»

 • کاهش ابتلا به اچ پی وی در مردان با ختنه کردن :

خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در شرکای مردان ختنه نشده بیشتر از شرکای مردانی است که ختنه شده اند. داده های تاریخی وجود دارد که نشان می دهد زنان یهودی و مسلمان کمتر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.مردم فکر می‌کردند که این واقعیت باید با ختنه کردن شریک مرد مرتبط باشد، بنابراین آن را مطالعه کردند. آنها دریافتند که در واقع ختنه خطر ابتلا به اچ پی وی را در مردان کاهش می دهد و بنابراین خطر انتقال HPV را از مردان به زنان نیز کاهش می دهد.

در مورد پاکسازی ویروس HPV بیشتر بدانید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *