ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

انواع ویروس HPV | انواع کم خطر و پر خطر

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • انواع ویروس HPV | انواع کم خطر و پر خطر
انواع ویروس HPV | انواع کم خطر و پر خطر

اچ پی وی چیست؟راه انتقال چگونه است؟

HPV یک عفونت مقاربتی است که مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس  بسیار رایج است. بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند و عفونت ممکن است خود به خود از بین برود. اما برخی از انواع HPV می توانند منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان سر و گردن یا سرطان مقعد یا آلت تناسلی شوندHPVفقط یک ویروس نیست. بیش از 100 نوع وجود دارد و برخی از آنها بسیار خطرناک هستند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

امروزه زگیل تناسلی جزو بیماری های آمیزشی محسوب می شود.عامل آن ویروسی به اسم HPV می باشد. بیش از ۴۰ نوع ویروس HPV وجود دارند که ناحیه تناسلی در مردان و زنان را گرفتار می سازند. این ویروس ها همچنین می توانند دهان و حلق را گرفتار نمایند. اکثر افرادی که آلوده به این ویروس هستند از ابتلا به آن بی خبر می باشند. این ویروس نه تنها از راه مقاربت منتقل می شود، بلکه اگر دو دستگاه تناسلی با همدیگر در تماس هم بوده باشند، باز هم قابل انتقال است، یعنی جهت انتقال آن ، رابطه واژینال الزامی نیست. این ویروس در پوست تمامی نواحی دستگاه تناسلی پراکنده می شود ،بنابراین استفاده از کاندوم صد در صد از انتقال این بیماری جلوگیری نمی کند. باید ذکر کرد که یک فرد آلوده که هیچ نوع زگیلی در بدن ندارد، بازهم  عفونی بوده ومی تواند  این بیماری را منتقل می کند. بسیاری از افراد از اینکه سبب آلودگی شریک جنسی شده اند را انکار می کنند. اگر خانمی باردار باشد ممکن است این ویروس را به نوزاد منتقل نماید که می تواند سبب عفونت ریوی خطرناک در نوزاد می شود.

بیشتر بدانید: درمان زگیل تناسلی

انواع HPVبه صورت کلی باعث چه بیماری هایی می شود؟

هر ویروس پاپیلومای انسانی شماره یا نوع خاص خود را دارد. اصطلاح “پاپیلوما” به نوعی زگیل اشاره دارد که از برخی از انواع HPV ایجاد می شودHPVدر سلول های نازک و مسطح به نام سلول های اپیتلیال زندگی می کند. این سلول ها در سطح پوست یافت می شوند. آنها همچنین در سطح واژن، مقعد، فرج، دهانه رحم و سر آلت تناسلیو حتی در داخل دهان یا گلو  وجود دارند.

حدود 60 نوع از 100 نوع HPV باعث ایجاد زگیل در نواحی مانند دست یا پا می شود. حدود 40 مورد دیگر هنگام تماس جنسی وارد بدن می شوند. آنها به سمت غشاهای مخاطی بدن مانند لایه های مرطوب اطراف مقعد و اندام تناسلی کشیده می شوند.همه 40 ویروس پاپیلومای انسانی که از راه جنسی منتقل می شوند باعث مشکلات سلامتی جدی نمی شوند.

انواع اچ پی وی HPV

سویه های پر خطر و کم خطر HPVشامل کدام نوع هستند؟

سویه های پرخطر HPV شامل HPV 16 و 18 هستند که باعث حدود 70 درصد سرطان های دهانه رحم می شوند. سایر ویروس های پاپیلومای انسانی پرخطر عبارتند از 31، 33، 45، 52، 58 و ……سویه های کم خطر HPV مانند HPV 6 و 11 باعث حدود 90 درصد زگیل های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان تبدیل می شوند.

انواع پر خطر HPV عامل خطر اصلی برای سرطان دهانه رحم:

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است. یک راه اثبات شده برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام آزمایش (غربالگری) برای یافتن پیش سرطان ها قبل از تبدیل شدن به سرطان مهاجم است. نشان داده شده است که انواع پرخطر HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) یک عامل خطر اصلی برای ایجاد سرطان دهانه رحم هستند. 15 نوع HPV پرخطر وجود دارد (16،18،31،33،35،39،45،51،52،53،56،58،59،66 و 68). در میان این 15 نوع پرخطر HPV، انواع 16 و 18 HPV تقریباً 70 درصد از سرطان‌های دهانه رحم را ایجاد می‌کنند. بنابراین، ایجاد یک راه سریع، زودهنگام و آسان برای تشخیص HPV پرخطر برای مراقبت های بهداشتی زنان بسیار مهم است.

درباره سرطان دهانه رحم بیشتر بخوانید!

انواع  1-2-4 HPVبا عث چه چیزی می شود؟

HPV ، 2 و 4و1  باعث ایجاد زگیل های پوستی غیر تناسلی خوش خیم مانند زگیل کف پا و زگیل معمولی می شود. آنها بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان رخ می دهند. برخی از نظرسنجی‌های مدرسه شیوع آن را در حدود 10 درصد در کودکان مدرسه‌ای  تخمین می‌زنند که اوج آن در حدود 12 تا 16 سال است. شیوع کمی زگیل در افراد مسن وجود دارد که نشان می دهد سیستم ایمنی آنها ممکن است آنها را در برابر عفونت مقاوم تر کند. اگرچه زگیل ممکن است هر نژادی را درگیر کند، جالب است بدانید که فراوانی زگیل در مردان و زنان تقریباً یکسان است.

زگیل های خوش خیم معمولا  در کدام قسمت بدن ایجاد می شود؟

این زگیل‌های خوش‌خیم می‌توانند در هر مکانی ایجاد شوند، اما اغلب در دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند. زگیل‌های معمولی پاپول‌های پوسته‌دار یا خاردار هستند. آنها اغلب به صورت منفرد یا گروهی از پاپول روی دست ها و انگشتان ایجاد می شوند. داشتن ضایعات متعدد که می توانند به صورت متقارن یا یک طرفه ظاهر شوند کاملاً رایج است. زگیل های معمولی معمولاً بدون علامت هستند، اما ممکن است باعث تغییر شکل ظاهری یا حساسیت شوند.

زگیل کف پا در سطح کف پا و زگیل کف دست در کف دست ایجاد می شود. این زگیل ها بسیار ضخیم هستند. زگیل‌های موزاییکی زمانی ایجاد می‌شوند که گروه‌هایی از زگیل‌های کف پا یا کف دست در پلاک‌های بزرگ به هم می‌پیوندند. این زگیل‌ها به‌واسطه پاسخ ایمونولوژیک، خودبه‌خود پسرفت می‌کنند. زگیل های کف پا معمولاً دردناک هستند و درگیری گسترده کف پا ممکن است حرکت را مختل کند.

HPV وزگیل های غیر تناسلی

HPV که باعث ایجاد زگیل های غیر تناسلی می شود از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم منتقل می شود. عفونت با این ویروس خیلی راحت با دست زدن به حوله یا پارچه صورت که فرد مبتلا به زگیل معمولی از آن استفاده کرده است، رخ می دهد. گسترش با خاراندن تسهیل می شود. پیشگیری شامل پرهیز از استفاده از وسایل شخصی دیگران، راه نرفتن با پای برهنه ، لمس نکردن زگیل  افراد دیگر، یا خاراندن می شود.

اکثر زگیل ها خود به خود پسرفت می کنند، اما طیف وسیعی از درمان ها برای زگیل وجود دارد. هدف اکثر درمان ها از بین بردن بافت زگیل بدون آسیب رساندن به بافت سالم اطراف آن است. درمان‌ها شامل استفاده موضعی از عوامل سوزاننده مانند اسید سالیسیلیک یا پودوفیلین، کرایوتراپی (انجماد کردن زگیل) و درمان جراحی یا لیزر درمانی است.

انواع ویروس HPV که سبب بیماریهای مختلف می شوند عبارتند از:

 1. زگیل معمولی: انواع ۱، ۲، ۴، ۲۶، ۲۷، ۲۹، ۴۱، ۵۷، ۶۵، ۷۵، ۷۶، ۷۷، ۷۸
 2. زگیل کف پا: انواع ۱، ۲، ۴، ۶۰، ۶۳
 3. سرطان ناخن: نوع ۱۶
 4. یک نوعی از سرطان پوست: انواع ۵، ۸، ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۷، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۳۷، ۳۸
 5. سرطان ریه: انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸
 6. سرطان حنجره: انواع ۶ و ۱۱
 7. سرطان سینوس: انواع ۱۶ و ۱۸
 8. سرطان ملتحمه چشم: نوع ۱۶
 9. سرطان دهان: انواع ۱۶ و ۱۸
 10. سرطان مری: انواع ۱۶ و ۱۸
 11. زگیل وسیع ناحیه مقعد: انواع ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۱۰، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۰، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۰، ۴۱، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۳، ۵۴، ۵۵، ۵۶، ۵۷، ۵۸، ۵۹، ۷۰ و ۸۳
 12. زگیل وسیع ناحیه تناسلی: انواع ۶، ۱۱، ۵۷، ۷۲ و ۷۳
 13. ضایعات پیش سرطانی (ضایعاتی که با پیشرفت تبدیل به سرطان می شوند): انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۲، ۴۴، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۱، ۶۴، ۶۶، ۶۸، ۸۲
 14. سرطان فرج: انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸
 15. سرطان واژن: نوع ۱۶
 16. سرطان دهانه رحم: انواع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶، ۶۸، ۷۰، ۷۳ و ۸۲
 17. سرطان مقعد: انواع ۱۶، ۳۱، ۳۲ و ۳۳
 18. سرطان آلت تناسلی در مرد: انواع ۱۶ و ۱۸

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *