آکنه و انواع آن

 • Home
 • -
 • عمومی
 • -
 • آکنه و انواع آن
آکنه و انواع آن

آکنه و انواع آن چیست ؟

(مدت مطالعه مقاله : 8 دقیقه )

آکنه به انگلیسی معادل (Acne vulgaris) و عارضه‌ای پوستی است،که اکثر افراد به‌خصوص نوجوانان آن را تجربه می‌کنند. و زمانی اتفاق می افتد که منافظ پوست با چربی و باکتری بسته شده باشد ،این بیماری باعث مشکل در سیستم ایمنی بدن و ایجاد بیماری‌ های دیگر نمی‌شود و فقط محدود به پوست فرد مبتلا است. با این‌حال چون بر ویژگی‌های ظاهری تاثیر می‌گذارد، برای مبتلایان اهمیت دارد. در ایالات متحده آمریکا آکنه گریبانگیر ۶۰ میلیون آمریکایی است. که 20 میلیون نفر از آنها زخم های آکنه خواهند داشت. نکته جالب در مورد آکنه این است که شما تنها نیستید. ۸۵٪ تمام مردم در برهه ای از زندگی شان اکنه داشته اند.

تقریبا ۹۰ درصد از نوجوانان و بزرگسالان مبتلا، آکنه صورت را تجربه می‌کنند، در مواردی که آکنه‌ها شدید باشد می‌تواند باعث اسکار آکنه شود.

-آیا می‌دانید اسکار آکنه چیست؟

 اسکار به معنای باقی ماندن جای جوش و آکنه روی پوست است که اغلب به‌صورت فرورفتگی است. جای زخم صورت ناشی از آکنه تا 20 درصد از نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهند.

شایع ترین سن ابتلا به این بیماری پوستی در مردان و زنان سن بلوغ است. و شایع ترین محل ها صورت ، سینه ، پشت تنه ، قسمت فوقانی بازو ها می باشد .

انواع آکنه:

جوش سر سیاه:

جوش های سرسیاه وقتی اتفاق می افتند که منافذ با ترکیبی از سبوم و سلول های مرده پوست بسته می شوند اما قسمت بالای منفذ هنوز باز است. این اتفاق منجر به رنگ مشکی مشخص شده در سطح پوست می شود.

جوش سر سفید:

جوش های سر سفید نیز می توانند هنگامی که منافذ توسط سبوم و سلول های مرده پوستی مسدود می شوند تشکیل شوند اما برخلاف جوش های سر سیاه، بالای منافذ بسته می شود. به نظر می رسد که یک برجستگی کوچک از پوست بیرون زده است.درمان جوش سر سفید دشوار است زیرا منافذ در حال حاضر بسته شده اند.

جوش های التهابی:

جوش های التهابی شامل جوش های قرمز و متورم هستند.اگرچه سبوم و سلول های مرده پوست در ایجاد آکنه های التهابی نقش دارند اما باکتری ها نیز می توانند در انسداد منافذ نقش داشته باشند. باکتری ها می توانند باعث ایجاد عفونت در اعماق سطح پوست و منجر به جوش های دردناکی می شود که خلاص شدن از آنها دشوار است.

پاپول ها:

پاپول ها هنگامی رخ می دهند که دیواره های اطراف منافذ شما بخاطر التهاب شدید شکسته می شوند و منجر به منافذ سخت و حساس به لمس می شوند. پوست اطراف این منافذ معمولا صورتی رنگ هستند.

پوسچول ها:

پوسچول ها نیز می توانند هنگام شکسته شدن دیوارهای اطراف منافذ شما ایجاد شوند ولی برخلاف پاپول ها، پوسچول ها پر از چرک هستند. این برجستگی ها از پوست بیرون می آیند، معمولا به رنگ قرمز هستند و اغلب دارای سرهای زرد یا سفید در بالا هستند.

ندول ها:

ندول ها به منافذ متورم و بسته شده که تحریک بیشتری را تحمل می کنند و بزرگتر هستند گفته می شوند. برخلاف پوسچول ها و پاپول ها، ندول ها در سطح عمیق تری از پوست قرار دارند.

از آنجا که ندول ها در مناطق بسیار عمیق هستند، به طور معمول نمی توانید آنها را در خانه درمان کنید. برای کمک به پاک کردن این موارد، تجویز دارو ضروری است.

کیست ها:

کیست ها می توانند در صورت گرفتگی منافذ با ترکیبی از باکتری ها، سبوم و سلول های مرده پوست ایجاد شوند. گرفتگی در اعماق پوست رخ می دهد و حتی از ندول نیز عمیق تر هستند.

این برجستگی های بزرگ قرمز یا سفید رنگ اغلب هنگام لمس دردناک هستند. کیست بزرگترین شکل جوش است و تشکیل آنها معمولاً ناشی از عفونت شدید است. این نوع جوش همچنین به احتمال زیاد به اسکار تبدیل می شود.

کونگلوباتا :

این یک شکل غیر معمول و شدید از آکنه است که توسط آبسه های دردناک و زخم های نامنظم مشخص می شوند. به طور کلی، این بیماری پوستی بر روی مردان تاثیر می گذارد. زیرا با سطح بالای هورمون تستوسترون مرتبط است. اما در زنان نیز گاهی مشاهده شده است. علت این نوع آکنه ناشناخته است اما محققان کشف کرده اند که در افراد بین سنین 18 تا 30 سالگی بیشتر ایجاد شده و می تواند تا 40 سالگی نیز ادامه یابد. حتی پس از درمان نیز، این نوع آکنه می تواند باعث آسیب دائمی و قابل توجه روی پوست شود.

آکنه فلوامینس :

یک فرم شدید از آکنه کونگلوباتا است که همراه با نشانه های سیستمیک می باشد. آکنه فلوامینس بسیار نادر است و تقریبا همیشه روی مردان تاثیر می گذارد. این نوع آکنه می تواند به طور ناگهانی و شدید و همراه با آکنه های التهابی در قفسه سینه یا کمر ظاهر شوند. در موارد شدید، بیماران کاهش اشتها و کاهش وزن را همراه با بزرگ شدن کبد و طحال تجربه می کنند.

فولیکولیت :

این در واقع یک عفونت باکتریایی است که به شدت از آکنه تقلید می کند. درمان این عفونت دشوار است زیرا انواع باکتری های موجود در این بیماری به اکثر آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آکنه شدید پاسخ نمی دهند. این عفونت نادر است و برآورد شده است که چهار درصد افراد مبتلا به آکنه ملایم این وضعیت را شاهد هستند.

آکنه مکانیکا:

آکنه مکانیکا نوع خاصی از آکنه است که توسط گرما بیش از حد، اصطکاک و یا فشار بر روی پوست ایجاد می شود. این آکنه معمولا بر روی ورزشکاران جوان، سربازان و دانش آموزان تاثیر می گذارد. هر چیزی که بدن را در معرض گرما شدید قرار دهد، چه لباس و چه تجهیزات ورزشی می تواند این آکنه را به وجود آورد.

چرا آکنه های پوستی ایجاد می شوند ؟

داروهای خاص :

معمولا داروهای هورمونی یا داروهای مربوط به مشکلات اعصاب و روان می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. همچنین وجود برخی بیماری‌ها نیز می‌تواند باعث بروز جوش در صورت، بازوها، سینه یا کمر شوند. در برخی موارد نیز جوش‌های باسن نشان‌دهنده مشکلات هورمونی به‌خصوص در مردان است.

استرس :

در حالی که استرس به طور مستقیم در ایجاد آکنه نقش ندارد اما می تواند باعث بروز یا تشدید ضایعات شود. هنگامی که تحت فشار قرار می گیرید، بدن شما کورتیزول و آندروژن آزاد می کند. هنگامی که این هورمون ها نوسان پیدا می کنند، پوست شما چربی بیشتری ترشح می کند و همین عامل باعث می شود جوش هایی که قبلا داشته اید بدتر شود.

عوامل ارثی:

آکنه نتیجه عوامل ارثی نیز می باشد. کودکانی که والدینشان مبتلا به آکنه هستند بیشتر احتمال دارد که در معرض این بیماری پوستی قرار بگیرند. در حالی که این بیماری ژنتیکی نیست. اما اجزای ارثی در این بیماری پوستی نقش دارد. متخصصان معتقدند که دو نفر متفاوت که در معرض یک نوع عفونت باکتریایی قرار داشته باشند ممکن است واکنش های مختلفی را از خود بروز دهند. به همین ترتیب، یک فرد ممکن است پوستی حساس تر داشته باشد و به سبب خواص ژنتیکی خارش و التهاب بیشتر را تحمل کند.

رژیم نامناسب غذایی:

 رژیم غذایی نا مناسب مانند مصرف غذاهای چرب، شکلات، چیپس ،روغن‌ها و… می تواند باعث بروز یا تشدید آکنه شود.

لوازم آرایشی نامرغوب :

استفاده از مواد آرایشی نامرغوب می‌تواند منافذ پوست شما را مسدود کرده و علت جوش زدن باشد. البته در بعضی موارد ممکن است ناسازگاری مواد آرایشی با نوع پوست نیز باعث ایجاد جوش در صورت شما شود. بنابراین بهتر است از کرم‌های آرایشی متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

همچنین در زمان خرید به تاریخ انقضای مواد آرایشی نیز دقت کنید. ضمن اینکه برای پاک کردن آرایش خود حتما از مواد پاک‌کننده مناسب استفاده کنید.

استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب :

به‌جای استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مایع سعی کنید از مدل‌های پودری استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب مناسب ،امری ضروری است که از پوست در برابر اشعه‌های خطرناک آفتاب محافظت می‌کند. در بعضی از افراد، استفاده از محصولات چرب باعث ایجاد التهاب پوستی می‌شود. برای اینکه هم پوست‌تان را از اشعه‌های خورشید حفظ کنید و هم آن را تمیز نگه دارید، از ضدآفتاب‌های پودری کمک بگیرید.

قاعدگی و بارداری:

هورمون های جنسی همانطور که در دوران بلوغ باعث ایجاد آکنه می شوند، در زمان قاعدگی نیز باعث بروز جوش بر سطح پوست می‌شوند. تغییرات سطح این هورمون ها، مخصوصا در خانم ها، قبل از قاعدگی احتمال ایجاد آکنه را بالا می‌برد به همین خاطر اکثر خانم ها در دوران پیش از قاعدگی جوش می‌زنند. همچنین در دوران حاملگی نیز هورمون های جنسی باعث ایجاد جوش بر پوست بانوان می‌شوند.

آلودگی‌های محیطی:

معمولا آلودگی به‌خودی‌خود باعث ایجاد جوش نخواهد شد. اما اگر از طریق یک زخم باز یا جای جوش به داخل پوست نفوذ پیدا کند می‌تواند باعث بدتر شدن جوش و التهاب شود.

پودر بدنسازی:

معمولا افرادی که ورزش کرده و از پودرهای بدنسازی استفاده می کنند، روی صورت، اندام فوقانی و قفسه سینه خود جوش می زنند. آکنه در این افراد به این دلیل اتفاق می افتد که پودر های بدنسازی اکثرا حاوی هورمون های مردانه و هورمون های استرس هستند. به همین دلیل مصرف پودر های بدنسازی باعث بروز آکنه در سطح پوست می شوند.

استعمال دخانیات:

مطالعات بسیاری بر روی تأثیر سیگار بر روی آکنه بزرگسالان صورت گرفته و نتایج متضادی گزارش شده است. برخی پژوهش‌ها از این باور حمایت می‌کنند و برخی هم مخالف آن هستند. برخی محققان بر این باورند که سیگار کشیدن با تغییر در ترکیب چربی پوست به ایجاد آکنه کمک می‌کند.

چند دیدگاه اشتباه در مورد آکنه :

 1. خوردن شکلات یا غذای چرب هیچ تاثیری بر آکنه ندارد.
 2. آکنه توسط پوست کثیف ایجاد نمی شود. در واقع، شستن بیش از حد پوست یا تمیز کردن آن با صابون‌ها یا مواد شیمیایی، پوست را تحریک می‌کند و می‌تواند آکنه را بدتر کند.
 3. لوازم آرایشی لزوماً آکنه را بدتر نمی کنند، به خصوص اگر از آرایش بدون روغن استفاده می کنید که منافذ را مسدود نمی کند، سعی کنید آرایش را به طور مرتب پاک کنید.

علائم آکنه چیست؟

آکنه تقریباً در هر جایی از بدن شما دیده می شود، که بیشتر شامل:

 • صورت و گردن
 • شانه ها
 • قفسه سینه

با آکنه، شما ممکن است موارد زیر را در روی پوست خود تجربه کنید:

 • تغییر رنگ پوست، یا لکه های تیره
 • تورم و التهاب
 • درد و حساسیت هنگام لمس
 • جوش زدن می تواند احتمال ایجاد جای زخم را در شما افزایش دهد، بنابراین از فشار دادن جوش ها خودداری کنید.

مدت زمان آکنه:

مدت زمان آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. متأسفانه برخی از افراد حتی تا بیست سالگی با آکنه دست و پنجه نرم می کنند. در واقع، حدود 3 درصد از بزرگسالان بالای 35 سال همچنان آکنه دارند.

پیشگیری از آکنه:

 • صورت خود را دو بار در روز بشویید. از آب گرم و یک شوینده ملایم استفاده کنید ،در غیر این صورت ممکن است به لایه محافظ پوست خود آسیب برسانید و آکنه را بدتر کنید.
 • موها را از صورت خود دور نگه دارید. موهای  چرب می توانند پوست شما را چرب کنند که می تواند منافذ شما را مسدود کند و باعث آکنه شود.
 • از محصولات مراقبت پوستی بدون چربی استفاده کنید. به دنبال محصولات مراقبت از پوست “غیر کومدوژنیک” باشید که منافذ پوست را مسدود نمی کنند. محصولات غیر کومدوژنیک کمتر باعث ایجاد آکنه می شوند.
 • با آرایش خو نخوابید ،پاک کردن تمام آثار آرایش قبل از خواب، منافذ پوست را باز نگه می دارد و از ایجاد آکنه جلوگیری می کند. گاهی اوقات، آب گرم برای پاک کردن آرایش کافی نیست. معمولاً علاوه بر پاک کننده، باید از دستمال های پاک کننده آرایش بدون چربی استفاده کنید. برخی از متخصصان پوست، آب میسلار را نیز به عنوان بخشی از یک روال پاکسازی مضاعف برای کمک به پاک کردن آرایش بدون باقی ماندن پسماندهای روغنی توصیه می کنند.
 • صورت خود را کمتر لمس کنید، هر چه بیشتر صورت خود را لمس کنید، خطر انتقال روغن و کثیفی از دست ها به صورت شما بیشتر می شود. آکنه تمایل دارد روی صورت و پیشانی ایجاد شود زیرا این قسمت از بدن غدد چربی بیشتری دارد.

Reference

https://www.sid.ir/fa/Journal/ViewPaper.aspx?ID=69981

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21880356/

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *