مغز و اعصاب

هر آنچه که باید درباره بیماری ‎های مغز و اعصاب بدانید…

سیستم عصبی که از مغز، نخاع و اعصاب تشکیل شده است، در واقع مرکز کنترل بدن است. وقتی این سیستم خوب کار می‌کند به ما این امکان را می‌دهد که در همه سطوح از راه رفتن، صحبت کردن و نفس کشیدن گرفته تا بلعیدن به کارهای شخصی خود برسیم. اگرچه بسیاری از این عملکردها خودکار هستند و نیازی به تفکر ندارند اما همین سیستم به ما کمک می‌کند تا به لطف اندام پیچیده‌ای که در مرکز آن قرار دارد، عمیق بیندیشیم.

بیش از یک تریلیون ارتباط بین سلول‎های عصبی و مغزی در سراسر بدن وجود دارد. وقتی مشکلاتی در این ارتباطات رخ دهد، می‌تواند منجر به ناتوانی بدن شود. طبق آمار، در جهان از هر ۶ نفر ۱ نفر دچار بیماری‎های مغز و اعصاب است.

سالانه بیش از ۶ میلیون نفر به دلیل سکته مغزی می‌میرند. بیش از ۸۰٪ این مرگ‌ها در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​اتفاق میافتد. بیش از ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به صرع مبتلا هستند. تخمین زده می‌شود که در جهان ۴۷.۵ میلیون نفر مبتلا به زوال عقل هستند و هر ساله ۷.۷ میلیون مورد جدید یافت می‌شود. بیماری آلزایمر شایع‌ترین علت زوال عقل است. شیوع میگرن در سراسر جهان بیش از ۱۰ درصد است.

اصولا هر یک از اختلالات عصبی و مغزی جز بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی و محیطی محسوب می‌شوند. این اختلالات معمولا شامل صرع، بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل، بیماری‎‌های عروقی مغزی از جمله سکته مغزی، میگرن و سایر اختلالات سردرد، مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، بیماری پارکینسون، عفونت‎های عصبی، تومورهای مغزی، اختلالات آسیب‌زای سیستم عصبی به دلیل ضربه به سر و اختلالات عصبی در نتیجه سوءتغذیه هستند.

بسیاری از عفونت‌های باکتریایی (به عنوان مثال سل)، ویروسی (به عنوان مثال ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، انتروویروس‌ها)، قارچی و انگلی (به عنوان مثال مالاریا) می‌توانند باعث عفونت‎های عصبی و مغزی شوند. گاهی علائم عصبی ممکن است به دلیل عفونت یا پاسخ ایمنی ایجاد شود.

خوشبختانه امروزه با توسعه علم اکثر بیماری‎های مغز و اعصاب قابل درمان هستند فقط به شرطی‌که به موقع به جراح یا پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود.

درمان بیماری‎های مغز و اعصاب با داروهای گیاهی

تعداد از داروهای گیاهی مانند موارد زیر می‌توانند باعث بهبود و تقویت عملکرد مغز شوند:

  • جعفری
  • آویشن
  • چای سبز
  • بابونه
  • مریم گلی

علاوه‌براین، گیاهان دارویی زیر نیز می‌توانند با تقویت اعصاب باعث آرام‌بخشی آن شوند:

  • گل‌ گاوزبان
  • سنبل‌الطیب
  • گل‌های نارنج
  • بادرنجبویه

پیشنهاد می‌کنیم به میزان اندک، در قالب دمنوش از گیاهان دارویی ذکر شده برای پیشگیری و درمان مکمل بیماری‎های مغز و اعصاب استفاده کنید.

درمان بیماری‎های مغز و اعصاب در طب سنتی

طب سنتی معتقد است که خوردن غذاهایی که باعث تشدید طبع سرد سیستم مغز و اعصاب می‌شود، احتمال وقوع بیماری‎های مغز و اعصاب به‌خصوص انواع اختلالات روانی و زوال عقل را افزایش می‌دهد. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم در برنامه غذایی روزانه خود حتما مصرف مواد غذایی با طبع گرم مانند خرما، شیره انگور، گردو، مویز و کشمش را در نظر بگیرید.