سندروم تخمدان پلی کیستیک و بربرین

 • Home
 • -
 • زنان
 • -
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک و بربرین
سندروم تخمدان پلی کیستیک و بربرین

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی شایع است که تخمین زده می‌شود که تقریباً 3 تا 10 درصد از زنان در سنین باروری در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. سندرم تخمدان پلی کیستیک همچنین افراد فراجنسیتی (trans gender) را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

در سایت هربریس بخوانید : همه چیز درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک

با این حال، تحقیقات بسیار اولیه نشان می‌دهد که شیوع PCOS ممکن است در افراد  فراجنسیتی (trans gender) حتی بیشتر از زنان باشد.

علت دقیق PCOS احتمالاً به عوامل ژنتیکی و محیطی مختلفی مرتبط است. برخی ویژگی‌ها، مانند انسولین اضافی، افزایش سطح هورمون‌های مردانه و التهاب مزمن با درجه پایین، مشخصه PCOS می باشند.

بربرین درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک :

سندرم (PCOS) یک اختلال با علت ناشناخته است که دارای طیف وسیعی از ناهنجاری‌های غدد درون ریز و متابولیک است که باروری را مختل می‌کند. زنان سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکلاتی را برای باردار شدن تجربه می کنند و اگر باردار شوند، مستعد سقط جنین، دیابت بارداری،عوارض بالای جنینی، فشار خون بالا و پره اکلامپسی ناشی از بارداری(، مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی از عارضه‌های ناشی از بارداری است که با فشار خون بالا و و علائم دیگری مانند وارد شدن آسیب به اندام‌های داخلی مانند کبد و کلیه مشخص می‌شود. )

سندرم تخمدان پلی کیستیک حدود 5 تا 10 درصد از زنان یائسه از جمله نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. نه تنها زنان پیش از یائسگی ممکن است PCOS داشته باشند، بلکه زنان یائسه نیز ممکن است این اختلال را داشته باشند.

زنان ممکن است در طول سال های باروری خود به PCOS مبتلا شوند. علاوه بر این، با بالا رفتن سن زنان، این اختلال می تواند شرایط جدی تری ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به PCOS به احتمال زیاد به بیماری قلبی عروقی مبتلا می شوند و بیش از نیمی از آنها ممکن است تا سن 40 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

درمان PCOS می تواند بسته به طیف علائم تجربه شده متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک زن ممکن است علائم شدیدی داشته باشد، از نامنظم بودن تا عدم قاعدگی تا سطح انسولین و قند خون بالا، در حالی که دیگری ممکن است فقط یک علامت داشته باشد.علاوه بر این، هر علامتی پروتکل درمانی خاص خود را دارد، مانند مصرف داروهای خاص برای یک علامت خاص یا شامل تغییرات سبک زندگی. محققان اخیراً مطالعه اثرات بربرین، مکمل گیاهی مشتق شده از گیاهان، بر PCOS را آغاز کرده اند.

PCOS چیست؟

همانطور که گفته شد علل سندرم تخمدان پلی کیستیک ناشناخته است، اگرچه ممکن است نشانه های شیمیایی، اجتماعی-اقتصادی و شیوه زندگی در مورد علل علائم PCOS وجود داشته باشد.

شاخص های شیمیایی (مانند مقاومت به انسولین) و شاخص های سبک زندگی (مانند چاقی) می توانند علل احتمالی علائم PCOS را توضیح دهند. زنان پیش از یائسگی مبتلا به PCOS ممکن است با مشکل در تخمک گذاری یا داشتن تخمدان هایی که مشکل تولید تخمک دارند شروع شود. هنگامی که تخمدان ها تخمک تولید نمی کنند، این موضوع می تواند باعث ایجاد کیست تخمدان شود.

برخی از علائم شایع  سندرم تخمدان پلی کیستیک

 • پریودهای نامنظم یا بدون قاعدگی
 •  ناباروری
 •  رشد غیر طبیعی موهای صورت و بدن
 • ایجاد کیست های کوچک تخمدان
 • رشد موهای زائد روی سینه، شکم و پشت
 • طاسی یا کم پشتی مو با الگوی مردانه
 • چاقی، به خصوص در اطراف شکم
 • آکنه پوستی
 • تورم تخمدان ها که می تواند در تولید تخمک اختلال ایجاد کند

آیا بربرین درمان مناسبی برای سندرم پلی کیستیک می باشد ؟

بربرین یک مکمل گیاهی محبوب است که اغلب برای درمان PCOS استفاده می شود. بربرین به عنوان یک نمک آلکالوئیدی می‌باشد که در بسیاری از گیاهان از جمله، زرشک ارِگون ، زرشک معمولی ، زرشک یافت می‌شود. این ترکیب آلکالوئیدی ، در ریشه ، ساقه زرشک وجود دارد.

امروزه، بربرین اغلب به عنوان جایگزینی برای داروهای معمولی و مدیریت علائم مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک و همچنین علائم مختلفی که ممکن است خطر بیماری قلبی و دیابت را در فرد افزایش دهد، استفاده می شود مانند :

 • قند خون بالا
 • مقاومت به انسولین
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • چاقی

همچنین گاهی اوقات برای درمان اسهال، زخم‌های شانکر و سوختگی استفاده می‌شود، اما شواهد علمی کمی برای حمایت از اثربخشی آن برای این اهداف در دسترس است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که بربرین ممکن است یک جایگزین موثر یا مکمل درمانی برای برخی از عوامل فیزیولوژیکی باشد که بر بسیاری از افراد مبتلا به PCOS تاثیر می گذارد. همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را افزایش دهد. تخمین زده می شود که تا 75٪ از افراد مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند.

در سایت هربریس بخوانید : گلوکوبر چیست؟

داروی گلوکوبر 300 حاوی بربرین اولین مکمل ایرانی در درمان سندرم پلی کیستیک می باشد.

اگر مقاومت به انسولین درمان نشود، در نهایت می تواند به دیابت نوع 2 تبدیل شود. بیش از 50 درصد از زنان مبتلا به PCOS تا سن 40 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بربرین ممکن است با افزایش تولید ترکیبات خاصی که مسئول کمک به متابولیسم کربوهیدرات و حساسیت به انسولین هستند، در درمان مقاومت به انسولین نقش داشته باشد.

بربرین ممکن است از مدیریت وزن پشتیبانی کند

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تمایل بیشتری به انباشته شدن چربی اضافی بدن، به ویژه در ناحیه میانی بدن دارند تصور می شود که این ویژگی به دلیل ترکیبی از افزایش سطح هورمون مردانه و مقاومت به انسولین ایجاد می شود.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که بربرین ممکن است به دلیل توانایی آن در تحریک توزیع مجدد بافت چربی و کاهش تمایل بدن به ذخیره چربی اضافی، مدیریت وزن سالم را ارتقا دهد.

یک مطالعه کوچک روی 89 زن مبتلا به PCOS نشان داد که بربرین در کاهش نسبت دور کمر به باسن و سطح هورمون مردانه موثرتر از متفورمین است.

ممکن است پروفایل های کلسترول را بهبود بخشد.

افراد مبتلا به PCOS در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند و بربرین ممکن است در کاهش برخی عوامل خطر بیماری قلبی نقش داشته باشد. بربرین تری گلیسیرید و کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهد در حالی که کلسترول HDL (خوب) را افزایش می‌دهد.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که بربرین همچنین ممکن است به کاهش التهاب و کاهش فشار خون کمک کند.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی احتمالی

بربرین از نظر ایمنی رتبه بسیار خوبی دارد، اما بدون خطر نیست.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از تهوع، اسهال، معده درد، گاز و سردرد. با این حال، این عوارض معمولاً خفیف و گذرا هستند.

اگرچه بربرین اغلب توسط زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند مصرف می شود، اما زنان باردار و شیرده باید از مصرف آن اجتناب کنند.

بربرین می تواند با بسیاری از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها، سرکوب کننده های سیستم ایمنی و رقیق کننده های خون تداخل داشته باشد.

فواید بربرین برای PCOS

درمان‌های PCOS معمولاً شامل مصرف هورمون‌های مصنوعی مانند قرص‌های ضد بارداری برای کمک به کنترل چرخه‌های قاعدگی و کاهش سطح هورمون‌های مردانه است. مصرف بربرین برای PCOS، که نشان داده است مقاومت به انسولین را کاهش می دهد، ممکن است به تخمدان ها کمک کند تا تخمک بیشتری تولید کنند، میزان رشد کیست را کاهش دهد و سطح هورمون مردانه را کاهش دهد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک جدی است و ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند به شرایط شدیدتری منجر شود. داشتن یک داروی طبیعی، مانند بربرین، نه تنها ممکن است یک علامت، مقاومت به انسولین را تسکین دهد، بلکه ممکن است چندین علامت مانند سطح بالای آندروژن، کلسترول بالا و چاقی را کاهش دهد. بربرین نه تنها ممکن است به تسکین علائم کمک کند، بلکه می تواند به کاهش پیشرفت به شرایط شدیدتر مانند بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 نیز کمک کند.

توجه داشته باشید که بربرین همچنین نباید در زنان باردار یا شیرده یا در کودکان بدون مشورت و موافقت کامل پزشک استفاده شود.

https://www.healthline.com/nutrition/berberine-pcos

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *