ویرایش محتوا

Herberis - Fazldarou

knowledge based Fazl Darou company is created by a group of research pharmacists with trusting the natives and their knowledge in 2018. the aim of Fazl Darou is to produce pharmaceutical products needed by the country.

Contacts

دیدار مدیرعامل شرکت دانش بنیان فضل دارو با رهبر معظم انقلاب

  • Home
  • -
  • اخبار
  • -
  • دیدار مدیرعامل شرکت دانش بنیان فضل دارو با رهبر معظم انقلاب
دیدار مدیرعامل شرکت دانش بنیان فضل دارو با رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز سه‌شنبه بیست و پنجم مهرماه  در دیدار با حدود هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور، خواستار تشکیل شرکت‌های دانش بنیان و  تامین بازار با محصولات تولید داخل شدند.

در ابتدای این دیدار آقای دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تحول این بنیاد از یک نهاد صنفی به یک مرکز تأثیرگذار بر مسائل کشور در دولت سیزدهم، گزارشی درخصوص افزایش چشم‌انداز اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان، بازطراحی ستادهای توسعه فناوری، اجرای الگوی کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان، ضرورت اجرای پروژه‌های عظیم پیشران با بکارگیری شرکت‌های دانش‌بنیان و هدف‌گذاری برای ایجاد بانک اقتصاد دانش‌بنیان برمبنای سرمایه‌های شرکت‌های این حوزه، بیان کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از شنیدن سخنان ۷ نفر از نخبگان ، به بیان نکات انتقادات و پیشنهادهات خود درباره‌ی اهمیت جایگاه جهانی طب سنتی و گیاهان دارویی، مزیت‌های نسبی ایران و بازار جهانی خدمات و محصولات این حوزه  و رشد فعال رابطه صنایع مادر و شرکت‌های دانش‌بنیان پرداختند و توجه مسئولان فعال و پیگیر قوه مجریه به نکات مورد نظر نخبگان و پیوند جامعه نخبگانی کشور با مدیران جوان سطوح مختلف دولت را ضروری خواندند.

 

 

ایشان با اشاره به آغاز یک جهش علمی و تحرک و جوشش پرثمر در محیط‌های دانشگاهی در حدود ۲ دهه قبل، گفتند: افزایش سرعت رشد علمی کشور و رسیدن آن به ۱۲ برابر متوسط سرعت رشد جهانی، از نتایج مبارک آن حرکت بود و اکنون نخبگان، دانشجویان و مراکز علمی-دانشگاهی کشور باید خود را برای یک خیز جدید و فصل تازه‌ای از تحرک مبتکرانه علمی آماده کنند.

رهبر انقلاب تحرک علمی برخی کشورهای منطقه را پس از مشاهده پیشرفت‌ علمی ایران یادآور شدند و افزودند: نباید به نتایج حرکت قبلی مغرور شویم و از مسابقه علمی جاری در دنیا عقب بمانیم؛ چرا که با وجود همه پیشرفت‌ها، هنوز از لحاظ دانش و علم عقب هستیم.
ایشان در ادامه با اشاره به سخنان امیرمومنان(ع) درباره قدرت علم، افزودند: بنده بارها گفتم‌ام؛ «العلم سلطان» علم قدرت است. اگر بخواهیم کشور از آسیب‌های متعارف کشورهای دنیا مصون و برکنار بماند کار مهم و درجه‌ی اول پیشرفت علمی است. .آینده‌‌ی پیش‌رو روشن و امیدبخش است، افق، افق روشنی است. اما تجربه‌های گذشته‌ به ما می‌گوید که بایستی از حال استفاده کنیم و اگر عقب ماندیم آسیب‌پذیر خواهیم شد چراکه فرصت برای رشد یک ملت دارای استعداد همیشه وجود ندارد.

جامعه‌ی علمی کشور، نخبگان کشور، امروز به یک حرکت جدید احتیاج دارند. این خیز جدید بایستی با استفاده از همراهی این دولت و همکاری مسئولان جوانی که در بدنه‌ی دولت حضور دارند و همت خود شما، مجموعه‌ی نخبه‌ها، انجام بگیرد.

رهبر انقلاب همچنین از جمله عوامل مهاجرت نخبگان را (که گاهی حرف‌های مبالغه‌آمیزی هم درباره آن مطرح می‌شود)، احساس بی‌فایدگی در نخبه دانستند و افزودند: «امکان اشتغال» و «امکان تداوم مطالعات و تحقیقات» دو توقع نخبه از دستگاه مدیریت کشور است که باید این دو امکان برای آنها فراهم شود.

دیدار نخبگان با رهبر معظم انقلاب
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان را از عوامل نشاط و پیشرفت اقتصادی و علمی کشور و در عین حال، ایجاد احساس مفید بودن در نخبگان خواندند و تأکید کردند: شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کنید که یکی از راههای تقویت، خودداری کامل دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی از واردات و خرید محصولات خارجی است که مشابه آن را شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌کنند.
رهبر انقلاب در بیان نکته پایانی، به تبیین وظیفه مسئولان در قبال نخبگان پرداختند و گفتند: مسئولان کاری کنند که نخبه احساس مفید بودن بکند.

ایشان در ادامه گفتند: « علم مثل همه‌ی دارایی‌های دیگر مسئولیت‌آور است. دارایی فکری، دارایی مالی، دارایی قدرت؛ اینها همه مسئولیت‌آور است. علم هم از جمله‌ی همین دارایی‌های ارزشمند است. علم دارید، این علم شما را مسئول می‌کند. یعنی باید هم از علم‌تان به نفع مردم استفاده کنید و هم از اعتباری که این علم به شما داده به نفع مردم استفاده کنید.  هم خود آن دانش در خدمت به مردم باید قرار بگیرد. خدای متعال این تعهد را از علما و دانشمندان گرفته که خدمتگزار مردم باشند.»

ایشان در پایان با اشاره به تداوم مبارزه در غزه، افزودند: « عالم، چه عالم دانشگاه، چه عالم حوزه باید تلاش کند حق را بشناسد، در کنار حق بایستد. نگاه کردن بی‌تفاوت برای عالم و دانشمند جایز نیست.»

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *